Szef BBN z wizytą w Waszyngtonie. Rozmowy o wsparciu Ukrainy, bezpieczeństwie Polski i ustaleniach szczytu NATO

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
Jabłoński: myślę, że ostrzał niedaleko granicy w trakcie wizyty ministra Raua w Ukrainie nie jest zupełnie przypadkowy
Jabłoński: myślę, że ostrzał niedaleko granicy w trakcie wizyty ministra Raua w Ukrainie nie jest zupełnie przypadkowyPolskie Radio
wideo 2/35
Polskie RadioJabłoński: myślę, że ostrzał niedaleko granicy w trakcie wizyty ministra Raua w Ukrainie nie jest zupełnie przypadkowy

Administracja Stanów Zjednoczonych wydaje się głęboko zdeterminowana, by doprowadzić do rozstrzygnięć, także militarnych, korzystnych dla Ukrainy - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po serii spotkań z amerykańskimi urzędnikami w Waszyngtonie. Wcześniej BBN informowało, że Soloch rozmawiał między innymi z doradcą prezydenta USA Jakiem Sullivanem na temat wsparcia państw przekazujących Ukrainie uzbrojenie.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch kontynuował w czwartek rozpoczętą dzień wcześniej wizytę w Waszyngtonie, poświęconą sytuacji w Ukrainie i jej wsparciu, realizacji postanowień szczytu NATO oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Tego dnia rozmawiał z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego USA Jakiem Sullivanem o sytuacji w Ukrainie, w tym o postulacie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącym wsparcia państw przekazujących Ukrainie uzbrojenie - poinformowało w czwartek BBN na Twitterze.

W rozmowie poruszono także kwestie implementacji postanowień madryckiego szczytu NATO - dotyczących zwiększania obecności sojuszniczej na wschodniej flance oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i energetycznej.

Później biuro poinformowało też, że Soloch spotkał się z kierownictwem komisji Senatu USA ds. Sił Zbrojnych Jackiem Reedem (Partia Demokratyczna) i Spraw Zagranicznych Jamesem Rischem (Partia Republikańska). "Szef BBN Paweł Soloch rozmawiał z senatorami o ocenach dotyczących wojny na Ukrainie oraz potrzebie udzielania jej długoterminowego wsparcia" - podano.

"Rozmowy dotyczyły także kwestii wzmacniania bezpieczeństwa Polski, jako jednego z czołowych państw udzielających pomocy humanitarnej oraz wojskowej Ukrainie. Senatorowie zadeklarowali pełne poparcie dla dalszego wsparcia Ukrainy oraz Polski" - przekazało BBN.

Plan wizyty szefa BBN w USA zakładał też rozmowy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Pentagonie, Departamencie Stanu oraz Senacie, a także spotkania z przedstawicielami instytucji eksperckich: Atlantic Council, Institute for the Study of War i Heritage Foundation.

Soloch: koordynacja pomocy dla Ukrainy jednym z głównych tematów rozmów

Po spotkaniach z amerykańskimi oficjelami Soloch przekazał, że koordynacja pomocy dla Ukrainy była jednym z głównych tematów rozmów z Sullivanem oraz przedstawicielami Departamentu Stanu i Pentagonu, a także republikańskim senatorem Jimem Rischem i ekspertami think-tanków.

Był także pytany, czy USA mogą zmienić swoje stanowisko w sprawie dostarczenia Ukrainie rakiet długiego zasięgu. Zarówno prezydent USA Joe Biden, jak i Sullivan wcześniej sugerowali, że może to się wiązać z ryzykiem III wojny światowej.

- Rzeczywiście takie było stanowisko prezydenta Bidena. Oczywiście rozmawialiśmy, jakiego rodzaju pomoc wojskowa, również długiego zasięgu, może być udzielona. Zwrócę tylko uwagę na pewną ewolucję polityki amerykańskiej w tym względzie od 24 lutego - mówił szef BBN.

Wskazywał też, że na ten temat już wcześniej podczas nieformalnych rozmów w Brukseli rozmawiali prezydenci Joe Biden i Andrzej Duda.

Szef BBN: Wojna jest wciąż nierozstrzygnięta. Jest konieczność podejmowania szybkich decyzji

Soloch ocenił, że wojna na Ukrainie wchodzi obecnie w kluczowy moment. - Wojna jest wciąż nierozstrzygnięta i jesteśmy w takim momencie, kiedy najbliższy miesiąc czy dwa mogą okazać się przełomowe. I jest konieczność podejmowania szybkich decyzji w tym względzie. Doprecyzowaliśmy w tym kontekście szczegóły tego, o czym rozmawiali prezydenci Polski i USA. Zobaczymy, jakie będą efekty - powiedział.

Jak zaznaczył, przedstawiciele Waszyngtonu sprawiają wrażenie głęboko zdeterminowanych, by doprowadzić do takich rozstrzygnięć, również militarnych, które byłyby korzystne dla Ukrainy.

Soloch o Chinach i sytuacji wokół Tajwanu

Soloch przekazał, że oprócz pomocy dla Kijowa rozmawiał też na temat wsparcia dla Polski w obecnej sytuacji. Pytany o możliwość spotkania prezydentów Dudy i Bidena podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, minister powiedział, że temat ten został podniesiony, ale za wcześnie jest, by określić, czy do rozmowy dojdzie.

Szef BBN powiedział też, że w kontekście nadchodzących wyborów do Kongresu USA, zaplanowanych na listopad, Polska stara się, by tematowi wojny w Ukrainie elity w USA nadal poświęcały dużo uwagi - mimo innych problemów, w tym kryzysu energetycznego.

Tematem rozmów ministra była też kwestia polityki wobec Chin i sytuacji wokół Tajwanu. Soloch stwierdził, że stanowisko Polski w tym względzie jest bliskie wyrażonemu w koncepcji strategicznej NATO - mówi ona o Chinach jako o wyzwaniu dla porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego. Dodał, że sprawy bezpieczeństwa w Europie i Indo-Pacyfiku są ze sobą powiązane.

- Charakter zaangażowania się Chin na kierunku Pacyfiku wywołuje niepokój państw sąsiednich, takich jak Japonia, Korea Południowa czy Australia i Nowa Zelandia. A warto przypomnieć, że te państwa wsparły sankcje wobec Rosji i były obecne podczas szczytu NATO w Madrycie - powiedział Soloch.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@BBN_PL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości