Wiceszef MSZ: Będą dyskutowane potencjalne sankcje na Rosję. Mamy nadzieję, że to ochłodzi groźne zapędy

Źródło:
TVN24
Rosja zaatakuje Ukrainę? Przydacz: cały czas mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie
Rosja zaatakuje Ukrainę? Przydacz: cały czas mamy nadzieję, że do tego nie dojdzieTVN24
wideo 2/3
Rosja zaatakuje Ukrainę? Przydacz: cały czas mamy nadzieję, że do tego nie dojdzieTVN24

Sytuacja na rosyjsko-ukraińskiej granicy i rozmowy dyplomatyczne w sprawie tego konfliktu były jednym z tematów w "Faktach po Faktach" w TVN24. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz opisał, że celem działań polskiej dyplomacji jest niedoprowadzenie do ataku Rosji na Ukrainę. - O tym rozmawiamy z naszymi partnerami - powiedział. - Mamy nadzieję, że to ochłodzi nieco groźne zapędy Rosji - dodał.

Rosja przy ukraińskiej granicy zgromadziła już ponad 100 tysięcy żołnierzy. Zachód zapowiada, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odpowie dotkliwymi sankcjami. W Genewie, Kijowie i Wiśle prowadzone są dyplomatyczne rozmowy wokół tego konfliktu.

O rozmowę prezydentów - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - pytany był w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - To były długie, dobre, szczere rozmowy w zaufanym, wąskim gronie. Pan prezydent Zełenski przyjechał ze swoimi najbliższymi dwoma współpracownikami - odpowiedział.

- Spotkanie miało na celu bieżącą wymianę informacji. Ukraina jest państwem frontowym, w tym zakresie, że bezpośrednio graniczy z Rosją, widzi to dużo lepiej niż my. W innych aspektach, jeśli chodzi o politykę europejską czy NATO-wską, tutaj my mamy większą wiedzę. Chodziło o to, żeby wzajemnie się poinformować, ale też wzajemnie zapewnić się o dalszej współpracy i ewentualnym wsparciu dyplomatycznym, politycznym, takim jakie będzie konieczne w przyszłości - opisał.

Jak może wyglądać takie wsparcie? - Cały czas mamy nadzieję, że do tego ataku finalnie nie dojdzie. To jest cel działań politycznych, dyplomatycznych polskiej dyplomacji, także z panem prezydentem i premierem włącznie - odparł.

- O tym rozmawiamy z naszymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych, o tym były rozmowy na forum NATO-wskim, także w Unii Europejskiej w poniedziałek będzie kolejne posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych, na której będą dyskutowane potencjalne sankcje na Rosję, jakie mogą być nałożone na wypadek eskalacji - mówił Przydacz. - Mamy nadzieję, że to ochłodzi nieco groźne zapędy Rosji - dodał.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z MARCINEM PRZYDACZEM W TVN24 GO

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w WiśleMarek Borawski/KPRP

Pytany, czy polski MSZ w sprawie Ukrainy rozmawia z Rosją, Przydacz zaprzeczył. - Jeśli chodzi o bilateralny kanał z Rosją, my, jako państwo członkowskie, nie realizujemy takiego dialogu. Od tego są nasze organizacje. Polska ma tutaj swoją rolę do odegrania w ramach OBWE - tłumaczył.

Raport tvn24.pl: Sytuacja na granicy Rosji z Ukrainą

Jak Polska może pomóc Ukrainie? Czy może to zrobić pod względem militarnym? - W pierwszej kolejności koncentrujemy się na działaniach dyplomatycznych i politycznych. Wiele państwo pomaga Ukrainie także i dostawami sprzętu, były państwa, które mówiły wprost, co i w jakiej ilości dostarczają, chociażby Wielka Brytania. Stany Zjednoczone z kolei podają kwoty, za jakie kupują sprzęt, który przeznaczają na Ukrainę, ale jest wiele państw, także z naszego regionu, które pomagają Ukrainie, natomiast niekoniecznie chcą i uważają za produktywne mówienie o tym publicznie - stwierdził Przydacz.

Dopytywany, czy rolą Polski nie jest pomoc militarna, wiceszef MSZ powtórzył: - Dyplomatycznie wiele państw z tego regionu pomaga, niekoniecznie informując o szczegółach.

Przydacz: Rosja próbuje korzystać z nacisków

Przydacz pytany, czy Polacy są bezpieczni, odparł: - My w Polsce jesteśmy bezpieczni, także dzięki temu, że jesteśmy w sojuszach, w NATO, w Unii Europejskiej, jesteśmy pełnoprawnym członkiem NATO.

- Od 2016 roku stacjonują tutaj jednostki NATO-owskie, także w państwach bałtyckich, na skutek dobrej umowy pomiędzy prezydentem Dudą a (byłym - red.) prezydentem Trumpem, stacjonują tutaj wojska amerykańskie. Mamy także i swoje uzbrojenie, to wszystko na zasadzie odstraszania na pewno działa i strona rosyjska ma tego pełną świadomość - wymieniał.

Wypowiadając się o Ukrainie, Przydacz przypomniał, że nasz wschodni sąsiad pozostaje poza tymi wymienionymi strukturami, stąd "w naturalny sposób jest bardziej podatna na naciski". - Z tych nacisków próbuje korzystać w tym momencie Rosja, która próbuje destabilizować sytuację, aby osiągnąć swoje cele polityczne - stwierdził.

Zełenski: Charków może być okupowany. To będzie początek wojny na dużą skalę

Marcin Przydacz w "Faktach po Faktach"TVN24

Wiceszef MSZ: nie chodzi tylko o Ukrainę, chodzi także o szerszy region

Przydacza zapytano także o piątkowe rozmowy sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena oraz ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Genewie. Czy to spotkanie oddaliło wizję ewentualnego ataku Rosji na Ukrainę?

- Myślę, że jeszcze zbyt wcześnie, by mówić, że oddaliło. Sam fakt, że Rosja zasiada do stołu, dyskutuje, oczywiście powoduje przekonanie, że dopóki rozmowy trwają, to być może do tej eskalacji nie dojdzie, natomiast Rosja oczywiście wzmacnia swoją pozycję argumentacyjną, negocjacyjną obecnością wojsk. Coraz więcej wojsk na granicy z Ukrainą się pojawia, ćwiczenia na terytorium Białorusi, które planuje Rosja, prawdopodobnie przybiorą większy rozmiar niż te, które obserwowaliśmy we wrześniu - sugerował.

Zdaniem Przydacza "dopóki toczą się dyskusje, dopóki dyplomacja ma przestrzeń do realizacji, to powinniśmy z niej skorzystać". - Natomiast nie może być tak, że będziemy ulegać żądaniom Rosji na zasadzie takiej polityki, jaką Rosja by chciała. Bo Rosja chce powrotu do sytuacji, w której państwa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska, stałyby się państwami drugiej kategorii w ramach NATO albo jakąś szarą strefą - mówił dalej. - Nie chodzi tylko o Ukrainę, chodzi także o szerszy region. Na to w naturalny sposób nie może być zgody - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Pojawiają się pytania, czy Rosjanie nie grają na czas". Relacja z Waszyngtonu

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24