Po naradzie w BBN w związku z sytuacją na Ukrainie. Rzecznik rządu: Władimir Putin takiego czegoś się nie spodziewał

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Mueller: Mamy postulaty dalej idących sankcji, między innymi zamknięcia NS1 i nieuruchomienia NS2. O tym będziemy rozmawiać
Mueller: Mamy postulaty dalej idących sankcji, między innymi zamknięcia NS1 i nieuruchomienia NS2. O tym będziemy rozmawiaćTVN24
wideo 2/35
TVN24Mueller: Mamy postulaty dalej idących sankcji, między innymi zamknięcia NS1 i nieuruchomienia NS2. O tym będziemy rozmawiać

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się kolejna narada prezydenta z premierem i ministrami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. - Dzisiejsza sytuacja, chociażby z kursem rubla, tą paniką, która została wywołana w Moskwie, właściwie w całej Rosji, pokazuje, że sankcje przynoszą efekty - podsumował po rozmowach rzecznik rządu.

Od czwartku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego.

W poniedziałkowej naradzie w BBN uczestniczył między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Relacja tvn24.pl: Piąta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rzecznik rządu: może dojść do różnego rodzaju prowokacji

Po naradzie z dziennikarzami rozmawiał rzecznik rządu Piotr Mueller. - Nasze działania wymagają ze stroną ukraińską koordynacji - mówił, nawiązując do sytuacji przy granicy. - Pamiętajcie państwo, że może dojść do różnego rodzaju prowokacji. Aktywność rosyjska jest nie tylko w sferze dezinformacyjnej, ale w innych sferach, więc na to też musimy uważać - ostrzegł.

Pytany był o reakcję premiera na niemiecką decyzję o wyłączeniu rosyjskim bankom systemu SWIFT. - Te decyzje nas cieszą. Mamy jeszcze postulaty dalej idących sankcji, między innymi zamknięcia Nord Stream 1 i nieuruchomienia w przyszłości Nord Stream 2. O tym będziemy rozmawiać - odpowiedział.

- Natomiast dzisiejsza sytuacja, chociażby z kursem rubla, tą paniką, która została wywołana w Moskwie, właściwie w całej Rosji, jeżeli chodzi o wypłacanie środków z bankomatów, to pokazuje, że unijne sankcje, amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie, całego wolnego świata, przynoszą efekty. Myślę, że Władimir Putin takiego czegoś się nie spodziewał - mówił.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało, że po zakończeniu narady prezydent będzie rozmawiał z przywódcami innych państw oraz weźmie udział w konsultacjach zwołanych przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił wcześniej w poniedziałek w radiu RMF FM, że na godzinę 17 tego dnia zaplanowane są kolejne rozmowy online prezydenta Bidena z unijnymi przywódcami, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą, a także przedstawicielami NATO.

Duda we wtorek ma spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości