Pełczyńska-Nałęcz: Zełenski rozumie, że bez wsparcia polskiego nie ma szans z sukcesem prowadzić wojny

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24
Pełczyńska-Nałęcz: Zełenski bardzo dobrze rozumie, że bez wsparcia polskiego nie ma szans z sukcesem prowadzić tej wojny
Pełczyńska-Nałęcz: Zełenski bardzo dobrze rozumie, że bez wsparcia polskiego nie ma szans z sukcesem prowadzić tej wojnyTVN24
wideo 2/8
TVN24Pełczyńska-Nałęcz: Zełenski bardzo dobrze rozumie, że bez wsparcia polskiego nie ma szans z sukcesem prowadzić tej wojny

Nowe otwarcie w relacjach polsko-ukraińskich już się wydarzyło. Mamy totalnie nową rzeczywistość - powiedziała w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji, była wiceminister spraw zagranicznych. Podkreślała, że Warszawa jest kluczowym sojusznikiem Kijowa, wskazując na ogromne znaczenie prowadzonych przez Polskę dostaw broni i sprzętu na Ukrainę.

Prezydent Andrzej Duda, który w piątek był w Kijowie, powiedział w ukraińskim parlamencie: - W moim głębokim przekonaniu czas podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach.

"My już mamy totalnie nową rzeczywistość tych relacji"

O relacjach polsko-ukraińskich w obliczu rosyjskiej agresji mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji, była wiceminister spraw zagranicznych, a obecnie dyrektorka instytutu Strategie 2050.

- Ja bym powiedziała, że my już mamy totalnie nową rzeczywistość tych relacji. Nowe otwarcie już się zdarzyło - stwierdziła.

Podkreślała, że dzisiaj "Polska jest bardzo bliskim, efektywnym sojusznikiem Ukrainy". - Nie tylko takim, który mówi, ale też czyni - Polska wpuszcza uchodźców, przez Polskę idą dostawy broni na Ukrainę. To się realnie dzieje. To widać w sympatiach i wyrazistych gestach wdzięczności - mówiła.

Prezydent Wołodymyr Zełenski - zaznaczyła - "nie robi tego po prostu dlatego, że ma taki przypływ emocji". - On bardzo dobrze rozumie, że dzisiaj bez polskiego wsparcia - zaryzykowałabym tezę - on nie ma szans z sukcesem prowadzić tej wojny. Bo to przez Polskę idą te dostawy - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Duda i Zełenski w Radzie Najwyższej Ukrainy Twitter/Kancelaria Prezydenta

Pełczyńska-Nałęcz: Polska jest absolutnie kluczowa w sprawie eksportu zbóż z Ukrainy

Dodała, że "teraz pojawia się kolejna bardzo ważna rzecz, czyli eksport ukraińskich zbóż, produktów rolnych". - To bardzo ważna część ukraińskiej gospodarki, a to wszystko gnije z powodu zablokowania portów czarnomorskich. Wyeksportowanie tego może się zdarzyć drogą lądową. Polska jest tu absolutnie kluczowa. To wymaga gigantycznego wysiłku logistycznego i organizacyjnego - podkreśliła.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Kancelaria Prezydenta

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości