Polska

Tym Polacy chcą się zajmować w komisjach europarlamentu

Polska


Polscy europosłowie najliczniej zapisali się do komisji spraw zagranicznych, komisji środowiska oraz komisji transportu. Parlament Europejski ogłosił w czwartek listę deputowanych, którzy znaleźli się w 20 nowych komisjach.

NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ. CZYTAJ WIĘCEJ >

W komisji spraw zagranicznych zasiądzie 71 eurodeputowanych, w tym sześcioro z Polski. Będą to: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek-Saryusz Wolski (PiS) i Witold Waszczykowski (PiS).

W komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności znalazł się Bartosz Arłukowicz (PO), Adam Jarubas (PSL), Ewa Kopacz (PO), a także Joanna Kopcińska (PiS) i Anna Zalewska (PiS).

Taka sama liczba eurodeputowanych z Polski znalazła się w komisji transportu i turystyki, która ma 49 członków. Zasiądą w niej Bogusław Liberadzki (SLD), Tomasz Poręba (PiS), Kosma Złotowski (PiS) oraz Magdalena Adamowicz (PO), Elżbieta Łukacijewska (PO).

Licząca 68 eurodeputowanych komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych przyciągnęła Andrzeja Halickiego (PO), Joachima Brudzińskiego, Patryka Jakiego i Jadwigę Wiśniewską (cała trójka z PiS).

W komisji zatrudnienia i spraw socjalnych znalazły się Elżbieta Rafalska oraz Beata Szydło (obie z PiS) oraz Jarosław Duda (PO).

Układ sił w EuroparlamencieMałgorzata Latos/PAP

Parlament Europejski wybrał swoje władze

EWA KOPACZ WICEPRZEWODNICZĄCĄ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO >

W środę w trzech rundach głosowania PE wybrał 14 wiceprzewodniczących. Jednym z nich została była premier Ewa Kopacz (PO).

Wiceprzewodniczący wybrani zostali na okres dwóch i pół roku. Jedenastu wiceprzewodniczących wybrano w pierwszej turze głosowania, dwóch w drugiej, a ostatniego w trzeciej. To właśnie ostatniej turze głosowania odpadł Zdzisław Krasnodębski (PiS).

Nowi wiceprzewodniczący pochodzą z sześciu grup politycznych i dziesięciu państw członkowskich.

W pierwszej turze oprócz Ewy Kopacz zostali wybrani: Mairead McGuinness, Rainer Wieland, Othmar Karas i Livia Jaroka z chadeków; Pedro Silva Pereira, Katarina Barley i Klara Dobrev z socjalistów, dwie kandydatki grupy Odnowić Europę - Nicola Beer i Dita Charanzova, a także Heidi Hautala z Zielonych. W drugiej turze listę wiceprzewodniczących poszerzyli Marcel Kolaja (Zieloni) i Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL).

Wcześniej w środę parlament w Strasburgu wybrał włoskiego socjalistę Davida Sassoliego na przewodniczącego.

Muzyczne wprawianie się w głosowanie
Muzyczne wprawianie się w głosowanieParlament Europejski

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Parliament

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości