Polska

Udaremniony zamach na komisariat. Mogli kierować się chęcią zemsty

Polska

To oni podłożyli ładunki. "Uciekali, zostali obezwładnieni"
KSPNiedoszli zamachowcy byli związani z ruchami anarchistycznymi

Trzech anarchistów wpadło w zasadzkę, gdy podkładali ładunki wybuchowe pod radiowozy parkujące przy komisariacie Warszawa-Włochy. Mieli kierować się chęcią zemsty na policji, która miała "źle potraktować" jednego z ich kolegów - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Całą sprawę policja utrzymywała w tajemnicy od nocy z niedzieli na poniedziałek. Już wtedy funkcjonariusze wiedzieli, że może dojść do zamachu na komisariat policji Warszawa-Włochy. Teren był dyskretnie obserwowany przez policjantów. Gdy sprawcy w środku nocy pojawili się na miejscu i podrzucili pakunki z domowo wytworzonymi bombami, zostali zatrzymani.

Zemsta na policji

- Mamy informacje, że mogli się kierować chęcią zemsty na policji. Uważali, że ich koledzy zostali źle potraktowani przez policjantów, skrzywdzeni. Nie chodzi jednak o żadną sytuację z Warszawy, a z innego miasta, na zachodzie kraju - mówi nam jeden ze śledczych.

Trójka sprawców - z których dwóch podkładało ładunki, a zadaniem trzeciego była obserwacja terenu - została już aresztowana przez sąd, na wniosek stołecznej prokuratury okręgowej.

- Żaden z nich nie przyznaje się do winy i nie składa wyjaśnień. Najmłodszy we wrześniu skończy 18 lat. Najstarszy z trójki ma 35 lat - mówi Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ładunki zbudowali własnymi siłami, wskazówek szukając najprawdopodobniej w internecie. - W butelki wlali łatwopalną substancję. Następnie te butelki połączyli specjalnym mechanizmem, dodali lont – wyjaśnia Dziekański.

Widowisko w internecie?

Dlaczego podejrzani wybrali radiowozy pod komisariatem we Włochach? – Chodziło o efekt. O widowiskowość i by wieść szybko się rozniosła. Pojazdy efektownie by wybuchły. Możliwe, że filmowaliby całość, aby później wrzucić to do internetu – mów jeden z oficerów.

Ustaliliśmy, że cała trójka związana jest z nurtami anarchistycznymi. Od dłuższego czasu mieszkali w jednym z warszawskich squatów.

Autor: ZIR, MDO / kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały policyjne

Pozostałe wiadomości