Polska

Uczniowie wracają do ławek. Rusza nowy rok szkolny

Polska

tvn24Uczniowie znów zasiądą w ławkach

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli.

Resort edukacji szacuje, że w klasach I szkoły podstawowej rozpocznie naukę ok. 210 tys. dzieci, w tym około 83 tys. sześciolatków. Rocznik pierwszoklasistów będzie mniejszy niż w latach ubiegłych, bo od 1 września zniesiony został obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Decyzją rodziców ok 80 proc. sześciolatków pozostało w edukacji przedszkolnej. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w inauguracji nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Zespole Szkół w Dziewierzewie w województwie kujawsko-pomorskim. Uroczystość będzie połączona z nadaniem szkole imienia ppor. Marka Uleryka. Podporucznik Uleryk był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, czuwał nad bezpieczeństwem prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Premier Beata Szydło weźmie udział w uroczystej akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Pcimiu.

Zalewska w Rudnie, Błaszczak w Warszawie

Minister edukacji Anna Zalewska będzie natomiast uczestniczyć w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego, która odbędzie się w Rudnie niedaleko Pelplina w województwie pomorskim. Podczas uroczystości zostanie nadane tamtejszemu Zespołowi Szkół imię Henryka Sienkiewicza. Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie to szkoła wiejska, w skład której wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.

Szkoła Podstawowa w Rudnie 50 lat temu, 1 września 1966 roku otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. W tym roku - który obchodzony jest jako Rok Henryka Sienkiewicza - pisarz stanie się patronem całego zespołu. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak będzie na inauguracji roku szkolnego w LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W LO są klasy mundurowe, w których młodzież przygotowuje się do służby m.in. w Policji i Straży Pożarnej. Placówka współpracuje między innymi z Komendą Stołeczną Policji i Szkołą Główną Służby Pożarniczej.

Autor: kg/kk / Źródło: PAP