Polska

Uchwały KRS w sprawie kandydatów do trzech izb Sądu Najwyższego u prezydenta

Polska

[object Object]
Politycy komentowali decyzję NSA o wstrzymaniu uchwał KRStvn24
wideo 2/35

Krajowa Rada Sądownictwa przesłała w poniedziałek prezydentowi uchwały dotyczące naboru do Izb Cywilnej, Karnej i Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego - potwierdził w rozmowie z tvn24.pl rzecznik nowej KRS sędzia Maciej Mitera. Jak dodał, udział KRS w tej sprawie został już zakończony.

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował pod koniec września o wstrzymaniu wykonywania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów do izb: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS.

Sędzia NSA Sylwester Marciniak pytany wtedy przez dziennikarzy, czy udzielone zabezpieczenie uniemożliwia mianowanie wskazanej w uchwale osoby na sędziego Sądu Najwyższego, mówił, że z przepisów znowelizowanej ustawy o KRS wynika, że ci kandydaci, których odwołania zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść, będą "podlegali rozpoznaniu przy kolejnych wolnych etatach sędziowskich i obwieszczeniach o wolnych stanowiskach sędziowskich".

- Należy zauważyć, że już kolejne obwieszczenia zostały dokonane i na dniach mija termin, jeśli chodzi o kolejnych kandydatów, ale to są pytania do KRS i Kancelarii Prezydenta - dodał.

Nabór zakończony

W poniedziałek rzecznik nowej KRS sędzia Maciej Mitera potwierdził, że Krajowa Rada Sądownictwa przesłała jednak uchwały dotyczące izb: Karnej, Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej prezydentowi.

Jak dodał, udział KRS w tej sprawie został już zakończony.

Portal wPolityce.pl dotarł do fragmentów opinii prawnej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Należy wskazać, że intencją ustawodawcy podczas wprowadzenia zmiany art. 44 ustawy o KRS było zagwarantowanie wyłączenia możliwości blokowania postępowań nominacyjnych. W tym celu ustawodawca wprowadził normę wskazującą, że odwołanie od uchwały obejmującej rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego, nie wyłącza uprawomocnienia się uchwały w zakresie, w jakim rozstrzyga ona o przedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu Sądu Najwyższego, a jedynie, w przypadku jej uwzględnienia przez NSA, daje kandydatowi możliwość uwzględnienia jego wniosku w najbliższym, niezakończonym postępowaniu nominacyjnym" - czytamy w opinii przygotowanej dla KRS.

Potwierdzenie z Kancelarii Prezydenta

Informację potwierdził również rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. - Dzisiaj o 16:00 (wnioski Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie nowych sędziów Sądu Najwyższego - red.) wpłynęły do kancelarii prezydenta - oświadczył w RMF FM.

- Mówimy o trzech izbach: Karnej, Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - podkreślił. Jak zadeklarował, "teraz rozpoczyna się etap prac w kancelarii prezydenta". - Prezydent nie jest związany w tym zakresie żadnym terminem - dodał.

Rekomendacje nowej KRS

W końcu czerwca w "Monitorze Polskim" opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były łącznie 44 stanowiska sędziowskie.

Pod koniec sierpnia wybrana przez Sejm nowa KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej Sądu Najwyższego.

Na początku września przewodniczący KRS Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie rekomendacji 12 sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Oprócz 12 osób do Izby Dyscyplinarnej (w tej izbie cztery wakaty pozostały nieobsadzone) Rada wyłoniła 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, siedmiu kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Prezydent Andrzej Duda powołał już 10 sędziów do Izby Dyscyplinarnej.

Autor: kb//kg/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości