Ziobro powołał zespół prokuratorów do analizy zdarzeń z filmu "Tylko nie mów nikomu"

[object Object]
Skrajne reakcje księży po premierze "Tylko nie mów nikomu" (Materiał "Faktów w południe")Fakty w Południe
wideo 2/27

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza i Marka Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik.

W sobotę w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - zapis dramatu osób wykorzystywanych przez księży pedofilów. Pokazano w nim wyznania poszkodowanych, którzy stanęli oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE BRACI SEKIELSKICH >

Ziobro powołał zespół prokuratorów

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, zdarzenia, o których opowiada film "Tylko nie mów nikomu", ma przeanalizować zespół prokuratorów powołany przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Wcześniej tego dnia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do filmu braci Sekielskich, wyraził opinię, że niektóre przypadki przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania.

- Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej dwóch przypadkach mamy już skazanie. Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe. W mojej ocenie powinno to być zawsze kary zawsze bezwzględnego więzienia na wiele lat - zaznaczył Jaki.

Propozycje zmian w prawie

W poniedziałek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna przedstawił założenia zmian w prawie przedstawione w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii. Założenia obejmują brak przedawnienia przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych oraz możliwość powołania przez Rzecznika Praw Dziecka specjalnego zespołu prokuratorskiego.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział m.in. bezwzględne karanie za pedofilię oraz podniesienie wieku, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię. Przypomniał, że przygotowane zostały zmiany w Kodeksie karnym, przewidujące wysokie kary za pedofilię. Jak jednocześnie ocenił prezes PiS, obecnie "granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat".

Autor: KB//rzw//kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości