Polska

Tydzień z "Panem Tadeuszem"

Polska

TVN24Andrzej Seweryn czyta "Pana Tadeusza"

Znany aktor Andrzej Seweryn będzie codziennie do piątku czytał publicznie w gdańskim Teatrze Wybrzeże po dwie księgi "Pana Tadeusza".

Występ wybitnego polskiego aktora jest początkiem cyklu imprez związanych z zamiarem ubiegania się przez Gdańsk o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Czytanie rozpoczęło się w niedzielę, a zakończy w piątek.

- W Panu Tadeuszu można odnaleźć wiele wątków, z których część jest aktualna do dziś - powiedziała Anna Czekanowicz z gdańskiego magistratu, pytana, dlaczego wybrano epopeję Mickiewicza.

Zdaniem Seweryna, warto czytać takie dzieła jak "Pan Tadeusz", gdyż dzięki temu można stać się "najzwyczajniej bogatszym duchowo".

Publiczne czytanie - oprócz promocji Gdańska - zorganizowane jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Słowa Verba Sacra. Projekt ten rozpoczęto w 2000 r. w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującego dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich.

W czytaniu wzięło udział do tej pory wielu znanych polskich artystów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Małgorzata Kożuchowska, Zofia Kucówna, Dorota Segda, Joanna Szczepkowska, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr, Jerzy Trela, Zbigniew Zapasiewicz i Wiktor Zborowski.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24