TVN24 nieoficjalnie: zamiast tysiąca dronów na razie 25

TVN24

tvn24Drony miała dostać Obrona Terytorialna

Jak dowiedzieli się reporterzy TVN24, wczoraj odbyło się tajne posiedzenie sejmowej komisji obrony. Ministerstwo miało na nim ogłosić między innymi, że zamiast tysiąca dronów dla obrony terytorialnej, jak zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz, na razie będzie ich 25. MON w komunikacie zaprzeczyło tym informacjom.

Według informacji TVN24 oprócz informacji o mniejszej ilości dronów dla obrony terytorialnej ministerstwo miało poinformować na posiedzeniu, że nie będzie planowanego przetargu na śmigłowce uderzeniowe.

Wszystkie większe wydatki przesunięto zaś na 2021 rok. Jak mówiła reporterka TVN 24, Agata Adamek, na posiedzeniu poinformowano również, że wiele projektów przygotowanych przez poprzednie władze rządowe będzie realizowanych przez obecnie rządzących.

Siemoniak: finansowanie niedzielnych wojsk Macierewicza

Informację o przesuniętych wydatkach komentował poseł PO, Tomasz Siemoniak, który jest członkiem sejmowej komisji obrony narodowej.

- Dzieje się to, na co wskazywaliśmy już kilka tygodni temu. Obrona terytorialna stała się priorytetem Antoniego Macierewicza i na nią pójdą ogromne środki. Ponieważ budżet MON nie jest z gumy, więc trzeba z czegoś zabrać, żeby było na coś innego. Szkoda pieniędzy na modernizację, szkoda pieniędzy na armię zawodową i to wczorajsze posiedzenie potwierdziło to, co wszyscy komentatorzy, obserwatorzy widzą. Mianowicie - modernizacja się zatrzymała, a teraz zatrzyma się jeszcze bardziej, bo na trzecią dekadę XXI wieku są przesuwane główne programy po to, aby sfinansować niedzielne wojska Antoniego Macierewicza - powiedział.

Odnosząc się do informacji o zmniejszeniu liczby dronów dla Obrony Terytorialnej powiedział, że są to "chaotyczne, niepoważne zapowiedzi ministra Macierewicza". - Rzucane w powietrze, dezorientujące opinię publiczną. Dezorientujące też samo wojsko. Tyle zostaje z takich zapowiedzi. Nie ma na to pieniędzy i widać, że jest to resort chaosu i im prędzej się zakończy misja Antoniego Macierewicza, tym lepiej dla polskiej armii - stwierdził.

Siemoniak: finansowanie niedzielnych wojsk Macierewicza
TVN 24

Stanowisko MON

Ministerstwo Obrony Narodowej w czwartek po południu wydało komunikat. Pisze w nim, że na realizację programu modernizacji technicznej w latach 2017 -2022 resort planuje przeznaczyć ponad 61 mld zł. Z tego do 2019 r. będzie wydanych 24 mld zł. Ministerstwo stwierdza, że dodatkowo wydatki przeznaczone na modernizację armii nieujęte w planie modernizacji technicznej wyniosą ok. 17 mld zł.

W komunikacie resort przekazał, że priorytetem objętych zostało pięć obszarów modernizacyjnych, najbardziej oczekiwanych przez siły zbrojne RP, tj. obrona przeciwlotnicza, modernizacja Marynarki Wojennej, cyberbezpieczeństwo, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrona terytorialna. Dodał, że wydatki przewidziane na ich realizację stanowią około 60 procent całego budżetu przeznaczonego na modernizację techniczną sił zbrojnych w latach 2017-2022.

MON poinformował, że w tym roku podpisano umowy na programy PIORUN i PILICA, a docelowa realizacja programu obrony przeciwlotniczej będzie stanowiła około jednej czwartej wydatków modernizacyjnych przeznaczonych do 2022 r. Dodał, że zgodnie z planem został rozpisany przetarg w ramach pilnej potrzeby operacyjnej Sił Zbrojnych RP na pozyskanie 14 śmigłowców.

Resort przekazał również, że zakup dronów bojowych planuje się w oparciu o polski przemysł obronny skupiony w PGZ S.A. "Niski koszt produkcji jednostkowej polskiego uzbrojenia pozwoli na pozyskanie, w ramach przewidzianych na ten cel środków budżetowych, deklarowanej wcześniej przez MON liczby powyżej 1000 sztuk. Poza tym do 2022 roku MON planuje pozyskać 200 sztuk bezpilotowych statków powietrznych różnych klas o charakterze obserwacyjnym i wywiadowczym" - poinformował.

Na wyposażenie w nowoczesny sprzęt wojsk Obrony Terytorialnej MON do 2022 r. planuje wydać około 3,2 mld zł. Resort przekazał, że jeszcze w grudniu w obecności Ministra Obrony Narodowej zostanie podpisana umowa na dostarczenie pierwszego sprzętu dla żołnierzy OT.

MON zaznaczył w komunikacie, że jednym z priorytetów PMT jest modernizacja Marynarki Wojennej. W tym obszarze planowana jest w przyszłym roku realizacja programu MIECZNIK, a także kontynuacja programu KORMORAN. Dodał, że jednocześnie trwają zaawansowane rozmowy ewentualnego pozyskania okrętu podwodnego nowego typu wspólnie z partnerem zagranicznym.

Resort zaznaczył, że w tym roku po raz pierwszy od 10 lat Ministerstwo Obrony Narodowej wyda całą kwotę przeznaczoną na zakup uzbrojenia dla polskiego wojska.

Drony dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Macierewicz zapowiedział na początku listopada, że MON kupi różne modele dronów od polskich producentów, m.in. duże drony bojowe.

Poinformował też, że drony mają być na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Oświadczył, że zamierza kupić tyle dronów, "ile będzie potrzebne do działania poszczególnych formacji" woskowych.

Podkreślił, że drony są bronią masową i jej skuteczność zależy od masowości. - Mówimy o tysiącach egzemplarzy - doprecyzował. Zapowiedział wtedy, że rok będą trwały przygotowania do masowej produkcji bezzałogowców na potrzeby polskiej armii.

Macierewicz o dronach dla Obrony Terytorialnej (materiał archiwalny)
TVN 24

Autor: mart,js/ja / Źródło: TVN 24