Polska

Tusk: wybory w październiku

Polska

Aktualizacja:
Spotkanie prezydenta z Tuskiem trwało cztery godziny
TVN24Spotkanie prezydenta z Tuskiem trwało cztery godziny

Cztery godziny rozmawiali w kancelarii prezydenta Lech Kaczyński i lider PO Donald Tusk. Jedno jest pewne: ustalono, że wybory odbędą się jesienią. Tusk dorzuca: liczę, że będzie to październik.

- Przyspieszone wybory jesienią są konieczne - przekazywał ustalenia spotkania Kaczyński-Tusk sekretarz stanu Michał Kamiński. Dodał, że Donald Tusk do wcześniejszych wyborów Kaczyńskiego przekonywać nie musiał. - Pana prezydenta, i chce to wyraźnie podkreślić, nie trzeba namawiać do przyspieszonych wyborów i jeśli odwołacie się państwo choćby do wywiadu w "Gazecie Wyborczej", z zeszłego tygodnia, to prezydent już wtedy powiedział, że wcześniejsze wybory są prawdopodobne - stwierdził sekretarz stanu. Zaznaczył, że przed wyborami trzeba jeszcze przyjąć ustawy niezbędne dla Polski. Jedną z nich jest ustawa związana z wejściem Polski do strefy Schengen.

Nie można dopuszczać do sytuacji, które kompromitują i ośmieszają parlament. prez

Kamiński: Prezydenta nie trzeba namawiać do przyśpieszonych wyborów
Kamiński: Prezydenta nie trzeba namawiać do przyśpieszonych wyborówTVN24

Tusk: wybory nieuniknione, najlepiej w październiku

Donald Tusk także potwierdził, że jest zgoda na jesienny termin wyborów. - Bez entuzjazmu, ale uważam, że udało nam się otworzyć furtkę do dobrych rozwiązań - powiedział lider PO. - Dla każdego normalnego obywatela obecna sytuacja w Sejmie jest nie do zniesienia. Najbardziej realistyczny termin wyborów to październik - dodał.

Donald Tusk: październikowy termin wyborów jest najbardziej realistyczny
Donald Tusk: październikowy termin wyborów jest najbardziej realistycznyTVN24

Tusk stwierdził, że wybory będą finałem dobrego planu Platformy, która chciała bez potęgowania kłótni doprowadzić do wcześniejszych wyborów i nowego rządu. - Będziemy przekonywać, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przyjęto ustawy pakietu Schengen - stwierdził lider PO i powiedział, że jeszcze spotka się z marszałkiem Dornem, aby ustalić szczegóły. - Na pewno nie będzie zmian w ordynacji wyborczej - stwierdził.

Według Donalda Tuska niezbędne jest także utworzenie komisji śledczej, która wyjaśni sprawy CBA. - Jeżeli nie teraz, to w Sejmie następnej kadencji - stwierdził lider PO.

W sobotę rada polityczna PiS

W sobotę w południe ma zebrać się Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości. Według wiceszefowej klubu PiS Jolanty Szczypińskiej, Rada zajmie się kwestiami dotyczącymi przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Nie wiem, czy zapadnie decyzja co do terminu wyborów. Na pewno będzie uchwała, czy debata dotycząca obecnej sytuacji i przyspieszonych wyborów - powiedziała Szczypińska.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości