Polska

Tusk rozmawiał z Barosso. "O zmianach traktatowych"

Polska

Aktualizacja:
Tusk spotkał się Barosso
TVN24Tusk spotkał się Barosso

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnych zmian traktatowych w UE oraz Ukrainy.

- Rozmowa dotyczyła w dużej mierze najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej (8-9 grudnia) i dyskusji o zarządzaniu gospodarczym, a także ewentualnych zmian traktatowych. Tutaj w dużej mierze Polska ma podobny pogląd do Komisji Europejskiej - mianowicie, że ewentualne zmiany traktatowe muszą doprowadzić do wzmocnienia UE i instytucji unijnych, a nie do ich osłabienia - powiedział Dowgielewicz.

Klimat i porozumienie

Według ministra, Tusk i Barroso poruszyli ponadto "kwestię konferencji klimatycznej w Durbanie i szans na porozumienie". - Przedmiotem rozmowy była też ocena sytuacji na kilkanaście dni przed szczytem Unia-Ukraina, jeśli chodzi o sytuację polityczną na Ukrainie, a także kwestii związanych z umową stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską - podkreślił Dowgielewicz.

PE opowiedział się w czwartek za szybkim, jeszcze w tym roku, i bezwarunkowym parafowaniem układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Zaznaczył jednak, że należy zadbać o zobowiązanie się Ukrainy do przeprowadzenia reform demokratycznych. To główne przesłanie przyjętego w czwartek raportu z zaleceniami Parlamentu Europejskiego ws. układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości