Tusk: Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię. W Sejmie 10-godzinna debata nad unijnym paktem

Premier przedstawia w Sejmie informację o budżecie UE Grzegorz Rogiński/KPRM

- Fundusz spójności to najważniejszy filar nie tylko dla nas, ale dla całej UE - mówił w Sejmie premier Donald Tusk, rozpoczynając debatę nad budżetem europejskim na lata 2014-2020. Szef rządu przekonywał, że Polska zyskała więcej w porównaniu do poprzedniej perspektywy budżetowej. - Polska wygrała tę najważniejszą cywilizacyjną batalię - podkreślił.

13:13

- Klub SLD popiera ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację paktu fiskalnego - oświadczył we wtorek szef Sojuszu Leszek Miller. Miller rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że przebieg wtorkowej debaty w Sejmie świadczy o tym, że "opozycja nie dzieli się tylko na lewicową i prawicową, ale także rozumną i bezrozumną". - W imieniu tej rozumnej, czyli SLD, pragnę poinformować wysoką izbę, że popieramy ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację paktu fiskalnego - oświadczył Miller. Jak podkreślił, dla Sojuszu jest oczywiste, że pakt jest "koniecznym etapem na drodze do pełnej integracji". Szef SLD zaznaczył, że nie możemy być na zewnątrz klubu państw, które będą wyznaczać tempo integracji, decydować o wskaźnikach makroekonomicznych. - Skazywalibyśmy nasz kraj na rolę państwa peryferyjnego, państwa błąkającego się po bezdrożach Europy, jak ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie niczego - ocenił Miller. - Pakt fiskalny jest inwestycją w infrastrukturę naszego kraju, tyle tylko, że w finansową infrastrukturę - powiedział szef Sojuszu.

13:07

Klub PSL poprze ratyfikację paktu fiskalnego - zapowiedział we wtorek w Sejmie poseł Stronnictwa Marek Sawicki. Polska nie może pozostać poza paktem fiskalnym, ponieważ groziłoby to wykluczeniem nas z głównego nurtu dalszej integracji gospodarczej UE - mówił. Jak ocenił Sawicki, negocjacje w sprawie paktu to sukces polskiej dyplomacji. - Dzięki twardej postawie zdołała ona przełamać opór Francji w sprawie otwarcia przynajmniej niektórych szczytów euro na kraje spoza eurolandu - przypomniał b. minister rolnictwa. W jego ocenie ponadto Polska nie może sobie pozwolić na pozostanie poza paktem fiskalnym, ponieważ - podkreślił - groziłoby to wykluczeniem naszego kraju z głównego nurtu dalszej integracji gospodarczej Unii Europejskiej". - Z tego względu Polskie Stronnictwo Ludowe będzie za ratyfikacją tego paktu - zapowiedział Sawicki.

12:08

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany we wtorek w Kiszyniowie przez polskich dziennikarzy o swoje oczekiwania w związku z debatą w Sejmie o ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego: "Wynegocjowanie paktu fiskalnego w takim kształcie, w jakim go mamy, który daje nam wpływ i udział w dyskusji o architekturze strefy euro, mimo że w niej jeszcze nie jesteśmy, było osobistym sukcesem Donalda Tuska, było sukcesem naszej dyplomacji i nie wyobrażam sobie, żeby parlament mógł nam odebrać to prawo zasiadania i wpływania na strefę euro, które pakt nam daje".

12:07

Klepacz do posłów PiS: euro nie boją się nawet wasi mocodawcy. Walutą Watykanu też jest euro, przyjęte przez Jana Pawła II.

12:07

Na mównicę wchodzi Witold Klepacz z Ruchu Palikota. - Uważam, że pan premier przywiózł z Brukseli całkiem duże pieniądze. Trzeba je tylko tak wydatkować, by uniknąć błędów. Skoro wszystkie kraje UE mówią o sukcesie oznacza to, że zawarto dobry kompromis w Brukseli.

12:02

Szczerski podkreśla, że pakt fiskalny jest niezgodny z konstytucją, a polityka wokół niego przypomina mu "Forresta Gumpa" - Dwie myśli: "jeśli widzisz kolejkę, stań w niej" i "jeśli gdzieś szedłem, to biegłem" - te dwa cytaty zdaniem Szczerskiego oddają to, co się dzieje wokół paktu.

Na sali sejmowej słychać głośne komentarze.

11:59

Szczerski przekonuje, że jest za wcześnie na przyjęcie euro. - Nie będziemy brać udziału w zmowie ponad głowami Polaków - zaznacza.

Na koniec mówi o pakcie fiskalnym. - To bardzo zły dokument - podkreśla. Zapowiada złożenie wniosku o odrzucenie ustawy ratyfikacyjnej.

11:56

- Chce pan pozbawić Polaków własnej waluty. To znak, że stracił pan kontakt z rzeczywistością, nie kuma pan bazy - mówi Szczerski. Podkreśla, że nie spełniamy warunków przyjęcia euro, nie pozwala na to konstytucja, a sami Polacy tego nie chcą. Chce pan dokonać pełzającego zamachu konstytucyjnego, a na to nie może być zgody - dodaje.

Szczerski do premiera: nie kuma pan bazy
Szczerski do premiera: nie kuma pan bazytvn24
11:53

- W przeliczeniu na jednego mieszkańca dostaliśmy mniej niż obywatele innych państw z naszego regionu. Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajem - peroruje Szczerski. Przypomina, że w ostatnich latach w Polsce wzrosło bezrobocie, a wiele osób wyjechało za granicę. Zarzuca też premierowi, że wzrost gospodarczy jest bardzo niski.

Szczerski: Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajem
Szczerski: Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajemtvn24

- Czasami mam wrażenie, że jest pan jak Neron. Tak bardzo kocha pan Polskę, że postanowił pan ją spalić - mówi Szczerski. - A potem w spocie pyta pan Polaków, na co wydać pieniądze z Unii!

11:50

Szczerski przekonuje, że pieniądze utracone w czasie negocjacji będą musiały być wypłacone rolnikom z budżetu państwa. - Nie zostaliśmy potraktowani w żaden szczególny sposób. Pan wziął, co dawali i wrócił do domu. Jest pan biernym uczestnikiem tych negocjacji. Dostaliśmy tylko tyle, ile mieliśmy - mówi poseł, zwracając się do premiera.

11:48

Na mównicy Krzysztof Szczerski z PiS: składam wniosek o odrzucenie informacji premiera. To podsumowanie negocjacji budżetowych. Trzeba przekłuć ten balon propagandy. Gdybyście powiedzieli: wzięliśmy, co nam dali, miałbym szacunek. Ale wy popadliście w ekstazę - mówi.

Jak przekonuje, Polska nie startowała z poziomu "zero" i że Unia gwarantowała nam duże środki już na samym początku. - W drodze negocjacji straciliśmy co najmniej 14 mld euro. Poza tym, panie premierze, wmawia pan Polakom, że budżet to rodzaj zdrapki - pan drapał i drapał, aż wydrapał. A tu pieniądze dzieli się według reguł prawa. Skoro płacimy pełną składkę, powinniśmy mieć pełny udział w wydatkach - mówi.

"Trzeba przekłuć ten balon propagandy"
"Trzeba przekłuć ten balon propagandy"tvn24
11:42

- Nie powinniśmy wznosić okrzyków o utracie suwerenności. Jest taki poseł w PiS, który wydobywa z siebie takie okrzyki. Ale na szczęście taki język nie przekonuje naszych obywateli - mówi Grupiński.

11:41

Grupiński: wydaje mi się, że prezes Kaczyński mógłby pogratulować premierowi wyniku negocjacji budżetowych. Nie miał daleko.

11:36

Rafał Grupiński z PO: pakt fiskalny jest gwarancją dla naszej części świata. Dla Polski płyną korzyści: zwiększenie wiarygodności makroekonomicznej i atrakcyjności inwestycyjnej. Ale najważniejsze jest zwiększenie bezpieczeństwa budżetu i budżetów innych krajów Unii. To bezpieczeństwo naszych portfeli.

11:31

Szulc przekonuje, że pakt fiskalny jest umową międzynarodową, a nie częścią prawa europejskiego. - Ale to, co dzisiaj jest prawdziwe, nie musi być prawdziwe jutro. Europa w 2020 roku to będzie inna Europa niż ta, którą znamy dzisiaj. Musimy postanowić, czy chcemy o niej decydować czy stać z tyłu i dać decydować innym - mówi.

Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada dodatkowych obowiązków
Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada dodatkowych obowiązkówtvn24
11:29

Szulc przekonuje, że pakt fiskalny może być ratyfikowany zwykłą większością głósów, a nie 2/3 głosów. Odpiera też argumenty o próbę "przyjęcia euro tylnymi drzwiami". - W pakcie fiskalnym nie ma mowy o zobowiązaniu przyjęcia euro, to wynika z traktatu akcesyjnego - podkreśla.

11:28

Na mównicy Jakub Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada na nas nowych obowiązków względem tych z traktatów europejskich. Ratyfikacja traktatu nie oznacza pozbawienia się kompetencji, ale przestrzegania pewnych reguł. Obawy związane z nowymi obowiązkami związanymi z przyjęciem paktu są bezpodstawne.

Serafin: wydarzyły się rzeczy, które uznawane były za niemal niemożliwe
Serafin: wydarzyły się rzeczy, które uznawane były za niemal niemożliwetvn24
11:12

- Pakt fiskalny wzmacnia naszą pozycję w Europie podczas kluczowych negocjacji. Proszę wszystkich, by o tym pamiętali podczas debaty. Musimy pamietać, że przed nami kilka lat przebudowy strefy euro i UE i nie możemy sobie pozwolić na to, by jakąkolwiek kartę w tych negocjacjach oddać. A pakt fiskalny to naprawdę bardzo znacząca karta w tej grze - kończy minister.

11:11

Rostowski zbija argument, iż pakt fiskalny nie jest korzystny dla krajów spoza stefy euro. - To nie utrudni nam współpracy z krajami, które pozostają poza paktem fiskalnym. Przykład Wielkiej Brytanii, która do paktu nie przystąpiła, nie jest dla nas żadnym przykładem. Gdyby Wielka Brytania znalazła się tak blisko wschodniej granicy UE jak Polska, jej stosunek do paktu fiskalnego, byłby zupełnie inny od tego, który ma dzisiaj - uważa. - A gdyby Polska znajdowała się nad Atlantykiem, może mogłaby sobie pozwolić na politykę, którą prowadzi Wielka Brytania.

11:08

Rostowski przekonuje, że pakt fiskalny daje Polsce możliwość przyjęcia dodatkowych rygorów, ale nie zobowiązuje nas do tego. - Chociaż te rygory nie są specjalnie ostrzejsze od krajowych rygorów, zapisanych w naszej konstytucji - mówi minister finansów.

11:06

- Przystępując do paktu fiskalnego chcemy mieć pełne prawa po przystąpieniu do strefy euro. Pakt fiskalny daje nam wpływ na rozwój strefy euro - mówi Rostowski. - Dobre funkcjonowanie strefy euro jest dla Polski niezwykle ważne - dodał. Przekonuje, że nie ma innej drogi, by mieć wpływ na strefę euro bez ratyfikacji paktu fiskalnego.

11:01

- Już nie grozi nam rozpad strefy euro ani rozpad Unii Europejskiej - mówi Rostowski. Jak punktuje, Europejski Bank Centralny podjął decyzję o wykupie obligacji państwowych, dzięki czemu spadły rentowności Włoch czy Hiszpanii. - Obawy inwestorów, że ta wielka katastrofa rozpadu strefy euro może nastąpić, zniknęły. Ale EBC mógł podjąć taką decyzję po deklaracji państw strefy euro, że będą zmierzały w keirunku głebokiej integracji gospodarczej i politycznej strefy euro. Problem, który stoi przed Polską to: jak w tym kształcie Europy się znaleźć?

Rostowski: Już nie grozi nam rozpad strefy euro
Rostowski: Już nie grozi nam rozpad strefy eurotvn24
10:58

Na mównicy Jacek Rostowski. - Negocjacje nad przebudową strefy euro są konieczne, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszej Unii - mówi.

10:57

- Pakt fiskalny będzie nakładał na Skarb Państwa pewne obowiązki dotyczące standardów, o których, sądzę, wszyscy marzymy, a nie się boimy. To są bowiem standardy, które będą chroniły polskiego podatnika i polskie państwo przed nadmiernymi ryzykami, które pogrążyły niektóre państwa strefy euro, ponieważ nie stosowały się do standardów, które pakt fiskalny będzie egzekwował - tłumaczył premier. Zaznaczył, że polskie przepisy ustrojowe dotyczące finansów publicznych są jednymi z najlepszych w Europie. - Jeśli poszukujemy kolejnych, mocniejszych standardów, które by wzmacniały kondycję finansową Polski i Europy to dlatego, że mamy świadomość, iż Polski nie można oceniać w odosobnieniu. Polska nie uniknie katastrofy, jeżeli katastrofa dotknie strefy euro czy całej Unii Europejskiej. Tylko ktoś skrajnie naiwny, absolutny ignorant może sądzić, że można wygrać jakieś pieniądze dla Polaków, obstawiając jakąś katastrofę - podkreślił Tusk.

Prezes Kaczyński opuszcza salę plenarną
Prezes Kaczyński opuszcza salę plenarnątvn24
10:55

- Namawiam prawicę, aby bez lęku i niepokoju, że coś zagraża polskiej suwerenności, przystąpiła do debaty na temat kryteriów, zarówno traktatowych, jak i wewnętrznych, jakie trzeba spełnić, aby zmienić konstytucję i wejść do strefy euro - mówił Tusk. Mówiąc o spotkaniu Rady Gabinetowej, Tusk podkreślił, że będzie to poważna rozmowa o obiektywnych kryteriach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które trzeba spełnić, aby do strefy euro przystąpić. Jak podkreślił, konieczne jest, aby ogólnonarodowa debata o euro była pozytywna. - Niech będzie debatą nie na temat, kto komu bardziej dowali, ale taką, w której jeden drugiego ostrzega - postulował premier. Jak podkreślił, wprowadzenie w Polsce euro to zadanie na miarę pokolenia i dlatego musi być bardzo dobrze przygotowane. Przekonywał, że "chodzi o to, żeby wspólnie usiąść i zastanowić się, co zrobić racjonalnie, by Polska była jak najszybciej przygotowana, ale też i przekonana" do przyjęcia euro. Mówił, że wprowadzenie w Polsce euro to zadanie na miarę pokolenia i dlatego musi być bardzo dobrze przygotowane. "Nie ma nic gorszego dla Polski niż uznać, że jesteśmy już gotowi, choć tak naprawdę nie będziemy, starać się przegłosować to w Sejmie i przegrać" - mówił Tusk, dodając, że taki scenariusz byłby wyjątkowo szkodliwy dla międzynarodowej pozycji Polski.

10:47

Tusk mówił też, że negocjacje nie były łatwe z powodu "pewnego sposobu podejścia do tego, jak traktować poszczególne państwa w tej dyskusji o ich udziale w budżecie europejskim". - Mówiąc wprost, raczej do tej pory obowiązywała zasada i zakładano, że szczególnie jeśli chodzi o politykę spójności, to więcej pieniędzy otrzymywać będą najbiedniejsi i że w związku z tym bardzo trudno było przekonywać, że państwo, które sobie lepiej niż inne radzi w kryzysie, i które w ostatnich latach tej ostatniej perspektywy budżetowej rosło bardziej niż niektóre inne państwa, ma otrzymać najwięcej środków - powiedział.

"Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię"
"Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię"tvn24
10:46

- To, że Polska okazała się ewidentnym zwycięzcą w tej debacie, zawdzięczamy m.in. tym trafnym sojuszom, ale również wielkiemu wysiłkowi setek Polaków, którzy pracowali w Brukseli i tu w Warszawie, i w innych europejskich stolicach na rzecz zwycięstwa tej argumentacji, która uczyniła z Polski beneficjenta nowego budżetu europejskiego - podkreślił premier. Zwrócił uwagę na porozumienie z Francją. Jak mówił, choć dotychczas Francja optowała wyłącznie za wysokim poziomem Wspólnej Polityki Rolnej, to przełamano "pewien impas w rozmowach polsko-francuskich". - Oba państwa uznały, że będą stanowiły oś aliansu na rzecz obrony polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. To przyniosło oczekiwane przez nas efekty - zaznaczył.

10:45

Premier przypomniał też, że Polska płaci dziś wyższą składkę do unijnego budżetu, ponieważ w ostatnich latach stała się krajem bogatszym w relacji do średniej europejskiej. - Dlatego tak ważną, kluczową dla Polski była batalia o to, aby mimo większej składki wpływy do Polski były większe, a nie mniejsze - zaznaczył. Według Tuska we wszystkich bez wyjątku algorytmach Polska zyskuje w porównaniu z obecnym budżetem UE (lata 2007-2013), podczas gdy wiele innych państw członkowskich - traci. Polska też - przekonywał szef rządu - zyskuje, jeśli wziąć pod uwagę ilość unijnych pieniędzy przypadających na jednego mieszkańca. - Także w tej, trudnej dla Polski, klasyfikacji, bo jesteśmy ludnym krajem, awansowaliśmy o kilka pozycji w górę - powiedział szef rządu i jako "zupełne nieporozumienie" i "kłamstwo" określił tezę, jakoby nasz kraj znajdował się pod tym względem na końcu unijnej klasyfikacji.

10:38

- Miliardy euro, jakie trafiają do naszej ojczyzny, są pieniędzmi, które wspierają nie tylko rozwój infrastruktury, ale w bardzo wielu miejscach, w bardzo wielu wymiarach trafiają także bezpośrednio do ludzi - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że bez budżetu europejskiego, bez "tego wielkiego ogólnoeuropejskiego wysiłku finansowego na rzecz spójności, na rzecz wyrównywania szans i możliwości" nie spełniłby się sen, aby Polska stała się faktycznie częścią europejskiej cywilizacji. Dlatego - dodał - rząd tak wielką wagę przykładał do negocjacji nad budżetem unijnym na lata 2014-2020.

Strategia zwiększania budżetu
Strategia zwiększania budżetutvn24

- Mijające siedem lat to czas nadzwyczajnego wzrostu cywilizacyjnego, niezależnie od tego, czy była koniunktura czy dekoniunktura - mówił premier, przedstawiając informację o budżetowym szczycie UE. Przypominał, że Polska ma wyższy wzrost gospodarczy niż inne państwa w Europie. - Nie chodzi o przekonywanie, że w Polsce jest świetnie, ale że rozpoczęliśmy drogę, która doprowadziła nas do lepszego startu w negocjacjach - powiedział. Tusk podkreślił, że w argumentacji rząd przyjął strategię zwiększania budżetu. - Argumentacja na rzecz dobrej koperty narodowej dla Polski nie może być egoistyczna. Trzeba było znaleźć uzasadnienie ogólnoeuropejskie, fundusz spójności to najważniejszy filar nie tylko dla nas, ale dla całej UE. To była wielka kampania, którą przeprowadziliśmy skutecznie: powstał polityczny sojusz z 15 państwami, przyjaciółmi spójności - stwierdził premier.

"Zakładaliśmy, że ten bój będzie kluczowy dla Polski"

Dodał, że rząd zakładał, iż bój o budżet będzie kluczowy dla Polski. - Szybko zyskaliśmy przychylność wszystkich instytucji wspólnotowych. I nawet najbardziej sceptyczna opozycja nie jest w stanie zakwestionować, że Polska dostanie więcej pieniędzy teraz niż w poprzednim budżecie. Polska wygrała tę najważniejszą cywilizacyjną batalię. Ale bez ścisłej współpracy z instytucjami wspólnotowymi, z przewodniczącym Rady Europejskiej i PE, głos Polski byłby traktowany jako głos państwa, które dba tylko o swój interes - zaznaczył. Tusk przekonywał, że Europa uwierzyła w te argumenty i starała się przekonywać sceptyków, że polityka spójności musi być chroniona właśnie ze względu na kryzys. - Kryzys spowodował, że pojawiła się teza radykalnych oszczędności także jeśli chodzi o budżet europejski - stwierdził, przypominając, że za cięciami w budżecie był zwłaszcza Londyn i Berlin, a także niektórzy politycy w Polsce. - W naszej ocenie, budżety narodowe, fragmenty budżetu, które będą przypadały poszczególnym krajom, nie będą mogły być większe, jeśli cały budżet będzie mniejszy. Od tego, ile pieniędzy Polska otrzyma, będzie zależało to, na jakim poziomie żyć będą obywatele - argumentował premier.

Budżet uzgodniony

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli uzgodnili kompromis w sprawie nowego budżetu. Przewiduje on, że w ciągu siedmiu lat zobowiązania Unii sięgną w sumie 960 mld euro, a rzeczywiste płatności - 908 mld euro. Polska w ramach nowej unijnej perspektywy ma otrzymać 105,8 mld euro, czyli o prawie 4 mld euro więcej niż w poprzednim budżecie, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Po informacji premiera dotyczącej szczytu, posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego. Debata łączna nad tymi punktami ma potrwać 10 godzin.

Autor: jk/ ola / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Rogiński/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, że jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24