Polska

Tusk o słowach Pawlaka: Może to przejęzyczenie

Polska

Tusk o słowach Pawlaka ws. emerytury
TVN24/Fot. PAP/Radek PietruszkaTusk o słowach Pawlaka ws. emerytury

Może to przejęzyczenie - tak Donald Tusk skomentował wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, że "nie bardzo wierzy w państwowe emerytury", więc oszczędza we własnym zakresie. Premier - jak powiedział - sam będzie miał tylko państwową emeryturę.

Pawlak, pytany przez dziennikarkę TVN CNBC, czy odkłada jakieś dodatkowe pieniądze na emeryturę, powiedział: - Ja nie za bardzo wierzę w państwowe emerytury, staram się zabezpieczyć tę przyszłość właśnie i przez oszczędności, i przez dobre relacje z moimi dziećmi, bo liczę, że to będzie pewniejsze niż te liczne, chimeryczne państwowe rozwiązania.

Tusk, odnosząc się do słów Pawlaka podkreślił, że bardzo długo go zna i - jak ocenił - jest on "politykiem odpowiedzialnym, powściągliwym i umiarkowanym i raczej państwowcem, nawet jeśli nie zawsze demonstruje to w jakiś ekspresyjny sposób". - Jest politykiem, który czuje się odpowiedzialny za państwo - oświadczył szef rządu. Dlatego - jak ocenił - "może jest to jakaś nieostrożność wypowiedzi".

ZUS nie będzie dawał nikomu wielkich emerytur, ale podejmujemy działania właśnie po to, żeby ludzie mieli pewność, że ta może kiepska, ale państwowa emerytura będzie pewna Donald Tusk

"ZUS nie da wielkich emerytur"

Tusk powiedział, że on sam będzie miał "tylko tę państwową emeryturę". Przypomniał jednocześnie, że jego żona "nie będzie miała praktycznie emerytury, ze względu na przerwanie pracy bardzo wcześnie".

Szef rządu zapewnił, że ma zaufanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale wie że to jest zaufanie limitowane, jeśli chodzi o wielkość świadczenia. - ZUS nie będzie dawał nikomu wielkich emerytur, ale podejmujemy działania właśnie po to, żeby ludzie mieli pewność, że ta może kiepska, ale państwowa emerytura będzie pewna - podkreślił Tusk.

W ocenie szefa rządu ludzie raczej ufają, że ZUS jest instytucją, która wypłaci co miesiąc pieniądze, nawet jeśli marne.

- A moim zadaniem jest przedłużenie tego poczucia bezpieczeństwa na długie dziesięciolecia. Wiem, że premier Pawlak też jest przekonany, że warto stabilizować system emerytalny i warto go też zmieniać, kiedy zmiany wpływają na bezpieczeństwo emerytur - powiedział Tusk.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. PAP/Radek Pietruszka

Raporty:
Pozostałe wiadomości