Tusk nie zdradził, ale konwencja chicagowska była błędem

Polska

Aktualizacja:
PAPPremier nie zdardził polskich interesów w kontaktach z Rosją - uważa większość badanych przez SMG/KRC

Zdecydowana większość Polaków, bo 58 proc., uważa, że Donald Tusk nie dopuścił się zdrady interesów Polski w kontaktach z Rosją - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Jednocześnie jednak prawie połowa z badanych - 48 proc. - nie zgadza się z premierem, że rząd wybrał najlepszy sposób na rozmowy z Rosją ws. katastrofy smoleńskiej, czyli wyjaśnianie tragedii w oparciu o konwencję chicagowską.

Badani byli pytani, czy podzielają opinię części posłów, którzy podczas sejmowej debaty poświęconej działaniom rządu ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, zarzucili premierowi, że w kontaktach z Rosją dopuścił się zdrady polskich interesów.

26 proc. respondentów stwierdziło, że "zdecydowanie się" z tym nie zgadza. 32 proc. powiedziało, że "raczej nie" podziela tej opinii.

17 proc. badanych odpowiedziało, że raczej się zgadza z tym zarzutem. 14 proc. ankietowanych zdecydowanie podziela opinię części posłów o zdradzie polskich interesów. 12 proc. pytanych przez SMG/KRC nie ma w tej sprawie zdania.

Wybór konwencji niedobry

Jednak większość respondentów nie zgadza się z stwierdzeniem premiera, że rząd wybrał najlepszy sposób na rozmowy z Rosją ws. katastrofy smoleńskiej, czyli wyjaśnianie tragedii w oparciu o konwencję chicagowską.

"Zdecydowanie nie" - odpowiedziało 19 proc. badanych, "raczej nie" - 29 proc. Mniej respondentów podzieliło opinię Donlada Tuska - 27 proc. stwierdziło, że "raczej tak", a 15 proc. - że "zdecydowanie tak". 9 proc. pytanych nie ma w tej sprawie zdania.

Gorsze stosunki?

Na pytanie, czy w najbliższym czasie mogą się pogorszyć stosunki Polski z Rosją, "zdecydowanie tak" powiedziało 22 proc. badanych. Zaś 41 proc. respondentów uważa, że "raczej tak".

Takich obaw nie ma zaledwie 5 proc. badanych, którzy zdecydowanie uważają, iż tak się nie stanie. 26 proc. respondentów uważa, że pogorszenie stosunków raczej nie nastąpi. 6 proc. nie ma w tej sprawie opinii.

Większość pytanych przez Millward Brown SMG/KRC Polaków, bo 59 proc. jest zdania, że katastrofa smoleńska nie powinna być wykorzystywana do bieżącej walki politycznej. "Raczej nie" - uważa tak 23 proc. respondentów.

W opinii zaledwie 5 proc. badanych zdecydowanie można wykorzystywać argumenty dotyczące tragedii smoleńskiej w celach politycznych, zaś 7 proc. uważa, że "raczej tak". 5 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 20-21 stycznia 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1002 dorosłych Polaków.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP