Tusk na prezydenta? Miałby spore poparcie

Polska


Gdyby szef Rady Europejskiej Donald Tusk kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich, uzyskałby poparcie niemal połowy Polaków - pokazuje sondaż Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.

Respondenci odpowiadali m.in na pytanie: Proszę pomyśleć teraz o najbliższych wyborach prezydenckich które odbędą się w roku 2020. Czy gdyby w tych wyborach doszło do II tury, w której spotkaliby się Donald Tusk i Andrzej Duda, to czy wziął(ęła)by Pan(i) udział w głosowaniu?

Duda kontra Tusk

Według sondażu zdecydowana większość Polaków (68 proc.) poszłaby na wybory. Jedynie 16 proc. respondentów wyraziło pewność, że nie wzięłoby w nich udziału.

Jak wynika z sondażu, gdyby obecny szef Rady Europejskiej rzeczywiście wziąłby w nich udział, mógłby liczyć na spore poparcie. Odpowiadając na pytanie: "Na którego z tych kandydatów zagłosował(a) by Pan(i) w II turze wyborów prezydenckich 2010?" 45 proc. pytanych wskazała Donalda Tuska.

Obecny prezydent Andrzej Duda uzyskałby poparcie 49 proc. osób. 6 proc. odpowiedziało "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".

Poparcie rządu dla Tuska

W sondażu spytano również Polaków, czy obecny rząd PiS powinien udzielić poparcia Donaldowi Tuskowi w jego kandydowaniu na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. 46 proc. pytanych było zdania, że rząd powinien udzielić takiego poparcia, zaś 43 proc. było zdania przeciwnego. 11 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie "nie wiem".

Sondaż został zrealizowany przez Millward Brown SA 5 października 2016 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1002.

Autor: jaz,mm//plw / Źródło: tvn24