Tusk mocno w dół. Ufamy mu jak Millerowi

Polska

Aktualizacja:

Zaufanie do Donalda Tuska mocno w dół. W najnowszym rankingu polityków premier stracił 8 pkt proc. i uplasował się na 5. pozycji ex aequo z szefem SLD Leszkiem Millerem. Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Niezmiennie największym zaufaniem społecznym spośród polityków cieszy się prezydent Bronisław Komorowski. Drugie miejsce zajmuje wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak.

W marcu zaufanie do prezydenta Komorowskiego zadeklarowało 68 proc. badanych (spadek w porównaniu do sondażu z lutego o 4 punkty proc.), do wicepremiera Pawlaka - 47 proc. (o 3 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu)

Na kolejnych pozycjach znaleźli się: szef MSZ Radosław Sikorski (45 proc. zaufania - spadek o 3 punkty proc.) i poseł SLD Ryszard Kalisz (43 proc.; w lutym polityk Sojuszu nie był ujęty w sondażu).

Obecny i były premier na tym samym miejscu

Na piątym miejscu w rankingu polityków budzących największe zaufanie znaleźli się ex aequo szef SLD Leszek Miller i premier Tusk, którym ufa po 36 proc. badanych.

Zaufanie do Millera spadło w marcu o 3 punkty proc., a zaufanie do szefa rządu zmniejszyło się w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 8 punktów proc.

Liderzy prawicy na tym samym poziomie

Liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 32 proc. badanych (bez zmian). Tyle samo ankietowanych ma zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego. Poziom zaufania do prezesa PiS zwiększył się w porównaniu do sondażu z lutego o 5 punktów proc.

29 proc. badanych ufa szefowi Ruchu Palikota Januszowi Palikotowi. W porównaniu do lutego zaufanie do lidera Ruchu Palikota zmniejszyło się o 3 punkty procentowe.

Komu nie ufamy

Pierwsze miejsce wśród polityków budzących największą nieufność zajmują w tym miesiącu ex aequo Jarosław Kaczyński i Janusz Palikot (po 48 proc. deklaracji nieufności). Jak zauważa CBOS, prezes PiS nie jest już więc - tak jak dotychczas - samotnym liderem tego negatywnego rankingu.

Niewiele rzadziej z brakiem zaufania ze strony badanych spotykają się też premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz - nie ufa im odpowiednio 45 proc. i 44 proc. ankietowanych.

Mniej negatywnych ocen zbiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (39 proc.). Sporą nieufność wśród badanych budzi ponadto minister sportu Joanna Mucha, która - zauważa CBOS - w tym miesiącu dołączyła do czołówki negatywnego rankingu (32 proc. deklaracji nieufności).

Zaufanie do minister sportu deklaruje 28 proc. respondentów (w lutym 29 proc.) a do marszałek Sejmu Ewy Kopacz - 26 proc. (w lutym 28 proc.).

Ministrowie nie przekraczają 30 procent

Zbliżonym zaufaniem cieszą się ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin (24 proc; od lutego bez zmian), finansów Jacek Rostowski (23 proc.; w lutym 29 proc.), administracji i cyfryzacji Michał Boni (22 proc.; w lutym 28 proc.), kultury Bogdan Zdrojewski (21 proc.; w lutym 26 proc.), zdrowia Bartosz Arłukowicz (19 proc.; w lutym 25 proc.), a także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (23 proc.; w lutym 27 proc.). Ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi ufa w marcu 15 proc. (bez zmian).

Podobnym zaufaniem cieszy się rzecznik PiS Adam Hofman (14 proc.; w lutym CBOS nie pytał o zaufanie do tego polityka) oraz szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak (12 proc.; w lutym 13 proc.).

Wicemarszałek Sejmu Wandzie Nowickiej ufa 10 proc. (w lutym brak pomiaru), a ministrowi obrony Tomaszowi Siemoniakowi 6 proc. (w lutym 8 proc.).

Szefowi klubu parlamentarnego PO Rafałowi Grupińskiemu ufa 4 proc. (w lutym CBOS nie pytał o zaufanie do niego), a ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi ufa 3 proc. (w lutym brak pomiaru). Nazwisk tych polityków nie kojarzy jednak ponad cztery piąte ankietowanych (81 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 8-14 marca na liczącej 1015 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP