Polska

Tusk kwiatami wita Kopacz w KPRM. Nowi ministrowie przejmują resorty

Polska

Donald Tusk przywitał Ewę Kopacz bukietem kwiatów
tvn24Rząd Ewy Kopacz już zaprzysiężony

Bronisław Komorowski powołał rząd Ewy Kopacz. Wśród członków jej gabinetu jest pięcioro nowych ministrów, choć nie wszyscy z nich debiutują w rządowych ławach. Po zaprzysiężeniu nowi szefowie resortów udali się do swoich ministerstw, by przejąć obowiązki od swoich poprzedników.

Nowa szefowa rządu Ewa Kopacz tuż po zaprzysiężeniu udała się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy al.Ujazdowskich, by przejąć obowiązki od Donalda Tuska. Były premier czekał na swoją następczynię w holu, z bukietem czerwonych róż.

Tusk powitał Kopacz w nowej pracy, politycy zamienili kilka słów w obecności fotoreporterów. Potem udali się do gabinetu, w którym od dziś pracować będzie premier Kopacz.

Uroczyste przekazywanie urzędu przez ustępujących premierów i ministrów stało się już w Polsce tradycją.

Jakie zmiany w rządzie?

Na stronie internetowej kancelarii premiera pojawił się już skład nowego rządu. Z osiemnastu powołanych w poniedziałek ministrów trzynastu pracowało też w rządzie Donalda Tuska. Pięciu przychodzi do rządu, choć nie wszyscy z nich to debiutanci.

Odchodzący szefowie resortów przywitali swoich następców w ministerstwach i przekazali im obowiązki.

MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Nowa minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska przyjechała przed południem do gmachu MSW, gdzie spotkała się z ustępującym Bartłomiejem Sienkiewiczem. Piotrowska rozmawiała ze współpracownikami oraz z szefami służb podległych MSW.

Sienkiewicz przywitał Piotrowską w holu głównym MSW bukietem biało-czerwonych róż. - Witam w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w pani ministerstwie - zwrócił się do Piotrowskiej. Następnie na ścianie z fotografiami byłych ministrów spraw wewnętrznych Sienkiewicz powiesił swoje zdjęcie i zwrócił się do Piotrowskiej: - Przywieszam swoją fotografię i życzę, żeby pani przywiesiła swoją jak najpóźniej.

Potem Piotrowska - jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej - spotkała się z szefami służb podległych MSW m.in. policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. - Czuję, że będzie to merytoryczny, profesjonalny zarząd MSW, którego służby są już rozpędzone. Mamy kilkuletnie strategie, które z powodzeniem realizujemy. Zatwierdzony jest także plan budżetu. W związku z tym bardzo bym chciał, żeby pani minister bardzo sprawnie, rzeczowo, kierowała nami i prowadziła do realizacji zaplanowanych wcześniej zadań - powiedział przed spotkaniem komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński. Teresa Piotrowska jest pierwszą kobietą, która stanęła na czele MSW.

Bartłomiej Sienkiewicz w oczekiwaniu na swoją następczynię
Bartłomiej Sienkiewicz w oczekiwaniu na swoją następczynię tvn24

MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH

W poniedziałek do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych udał się Grzegorz Schetyna, który wraca do rządu po siedmiu latach.

- To ważny moment, ważny czas i wielkie wyzwanie. Po siedmiu latach trzeba mieć swój pomysł, który musi być i kontynuacją i podjęciem nowego wyzwania, szczególnie w tak trudnej sytuacji międzynarodowej za wschodnią granicą - powiedział dziennikarzom Schetyna przed wejściem do gmachu ministerstwa. - Jestem umiarkowanym optymistą - dodał.

Grzegorz Schetyna wie, że czeka go wiele wyzwań
Grzegorz Schetyna wie, że czeka go wiele wyzwań tvn24

Obowiązki nowemu szefowi polskiej dyplomacji przekazał Radosław Sikorski, który najprawdopodobniej zostanie nowym marszałkiem Sejmu.

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI

Przed południem do nowych obowiązków przystąpił Cezary Grabarczyk, który zastąpił na stanowisku ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Nowy minister rozpoczął urzędowanie od spotkań z kierownictwem resortu. Nie wiadomo, czy będą w nim zmiany personalne. - Odchodzę spełniony, bo bardzo dużo udało się zrobić. Przyjętych ustaw jest bardzo dużo - to zmieni Polskę - mówił Biernacki, czekając na nowego ministra przed wejściem do gmachu ministerstwa. Po chwili na dziedziniec zajechała limuzyna, która przywiozła Grabarczyka i jego dwóch współpracowników. Nowy minister pytany, czy funkcja szefa resortu sprawiedliwości jest spełnieniem jego marzeń, odparł: - Marzyłem o tym osiem lat temu. Teraz mam podejście bardziej pragmatyczne.

Następnie udał się za Biernackim do budynku. Później obaj ministrowie przez kilkanaście minut rozmawiali w cztery oczy w gabinecie ministra.

Marek Biernacki przekazał obowiązki Cezaremu Grabarczykowi
Marek Biernacki przekazał obowiązki Cezaremu Grabarczykowi tvn24

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY I ROZWOJU

Nową szefową superresortu powitała odchodząca minister Elżbieta Bieńkowska. - Witamy w najlepszym Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - powiedziała do swojej następczyni.

Bieńkowska zaprosiła Marię Wasiak na spotkanie z wiceministrami resortu.

Nowa szefowa resortu infrastruktury i rozwoju nie chciała odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy, jakie będą priorytety ministerstwa.

- Później, później - mówiła Wasiak, którą w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski powołał na ministra infrastruktury i rozwoju.

Maria Wasiak zastąpi Elżbietę Bieńskowską
Maria Wasiak zastąpi Elżbietę Bieńskowską tvn24

MINISTERSTWO ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI

W poniedziałek do nowych obowiązków przystąpił Andrzej Halicki, który zastąpi na stanowisku szefa MAC Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacji
Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacjitvn24

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości