Polska

Tusk: ktokolwiek podważa podstawy demokracji, szkodzi Ameryce oraz Europie

Polska

tvn24Tusk po spotkaniu z Obamą i Junckerem

Myśmy budowali demokrację liberalną z determinacją, po obu stronach Atlantyku. Powinniśmy chronić to dziedzictwo, niezwykle bogate, ale też zaskakująco świeże - powiedział w piątek w Warszawie szef Rady Europejskiej Donald Tusk

Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie spotkał się w warszawskim hotelu Marriott z prezydentem Barackiem Obamą i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Na konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że konsekwencje geopolityczne Brexitu mogą być bardzo poważne.

- W europejskim i amerykańskim interesie jest utrzymanie jak najbliższych relacji UE z UK w przyszłości. Ale równie istotne jest wysłanie czytelnego sygnału całemu światu, że Brexit jest, smutnym i znaczącym, ale tylko incydentem, a nie początkiem procesu - powiedział Tusk.

- Wszystkim naszym oponentom, którzy życzą sobie powtórzenia Brexitu, chciałbym jasno i wyraźnie powiedzieć: nie zobaczycie na ekranie słów "ciąg dalszy nastąpi" - powiedział Tusk.

Zaznaczył również, że nie ma alternatywy wobec współpracy transatlantyckiej.

"Ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie"

Tusk podkreślił wagę takich wartości jak demokracja i prawa człowieka. - I będziemy działać dalej w tym duchu, to jest istota naszych więzi, które łączą Europę ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział. Zaznaczył, że Europa cieszy się, że ma Stany Zjednoczone jako partnera. Dodał jednak, że podczas rozmów w różnych miastach europejskich coraz częściej słychać o "sloganach antydemokratycznych, eurosceptycyzmie, odwołaniach do izolacjonizmu". - I dobrze by było, żebyśmy dziś wyraźnie powiedzieli, że ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa podstawy demokracji, szkodzi Ameryce oraz Europie" - zauważył Tusk. - Myśmy budowali demokrację liberalną z determinacją, po obu stronach Atlantyku. Powinniśmy chronić to dziedzictwo, niezwykle bogate, ale też zaskakująco świeże. I przy tej okazji pomyślałem o słowach Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta USA, który powiedział, że jeżeli chodzi o władzę, nie możemy już polegać na pewności człowieka, lecz tę pewność powinniśmy kontrolować przez siłę konstytucji - dodał.

Autor: js/j / Źródło: PAP,TVN24

Raporty: