Polska

Tusk dziękuje za pieniądze i wiedzę

Polska

Tusk do Amerykanów: Pomogliście nam, serdecznie dziękujemy
TVN24Tusk do Amerykanów: Pomogliście nam, serdecznie dziękujemy

Amerykańska pomoc po roku 1989 była niezbędna dla ugruntowania świeżej polskiej wolności - powiedział premier Donald Tusk podczas obchodów 10-lecia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie. Szef rządu dziękował Amerykanom za pieniądze, wiedzę i doświadczenie, których udzielili Polsce.

Premier stwierdził, że kiedy w 1989 r. ruch "Solidarności" przyniósł Polakom wolność, niewielu wiedziało jak ją ugruntować i ufundować na stałe. - Nieliczni z własnego doświadczenia czy lektur wiedzieli, że wolność łatwiej wywalczyć, zdobyć jednorazowym aktem niż na trwałe zaszczepić w ludziach zdolność jej kultywowania - powiedział Tusk.

"Od was się uczyliśmy..."

I podkreślił, że w tej sytuacji nieoceniona okazała się pomoc Amerykanów, jakiej udzielili Polsce w pierwszych miesiącach po upadku komunizmu. - Dzisiaj - w trakcie tej uroczystości mamy do czynienia ze słowami-kluczami: Polska, Ameryka, wolność, przedsiębiorczość. Dzisiaj wydaje nam się oczywiste, że z tych słów buduje się synteza, na której wyrósł polski sukces. Ale wtedy wasza pomoc, wasze pieniądze, wasza wiedza, wasze doświadczenie z własną wolnością były niezbędne, abyśmy nauczyli się osadzać na trwałych fundamentach tę świeżą polską wolność - powiedział szef rządu.

I dodał: - Za to, że nauczyliśmy się tak szybko przedsiębiorczości, liczenia pieniędzy, rozróżniania dobrego bilansu od złego, odpowiedzialności za wydawanie, pożyczanie pieniędzy - za to wszystko chciałbym bardzo serdecznie podziękować, w imieniu wszystkich Polaków.

"Jesteśmy dumni z naszej pracy"

Premier podkreślił, że polska praca - odkąd nasz kraj odzyskał wolność - przynosi efekty, z których wszyscy są dumni. - Dzięki wyobraźni i dobrej woli tych, którzy w roku wielkiego przełomu uwierzyli w szansę, jaką przynosi Polsce wolność. Bez obecności tych ludzi - ich energii, pomysłowości, bez ich doświadczenia z własną wolnością, nasza droga do polskiego sukcesu byłaby o wiele bardziej kręta - dodał Tusk.

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości