"Tu wyrzekliśmy się wszelkich radykalizmów"

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Tusk przyjechał na święto Kaszubów

Z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęła się na placu Pokoju w Lęborku (Pomorskie) uroczystość otwarcia XIII Światowego Zjazdu Kaszubów. W imprezie, która ma integrować kaszubską społeczność, uczestniczy kilka tysięcy osób. - Dzisiaj jesteśmy wszyscy razem. To ważna chwila - powiedział Tusk do publiczności zgromadzonej na placu.

Światowy Zjazd Kaszubów w Lęborku trwa od soboty rano. Rozpoczął się od przyjęcia na stacji kolejowej specjalnych pociągów Transcassubia, które przywiozły gości. Potem Kaszubi przemaszerowali ulicami miasta w barwnym korowodzie. Odsłonięta została już pamiątkowa tablica Zjazdu Kaszubów. Odprawiono mszę świętą w kaszubskiej liturgii. Z Lęborka do Łeby wyruszyła rowerowa pielgrzymka "Od Jakuba do Jakuba."

Podczas przemówienia premier Donald Tusk podkreślił zasługi Kaszubów w historii Polski i podkreślił, że choć w Polsce mamy wiele wspólnot, to potrafimy się pięknie różnić. - W Polsce mamy wiele wspólnot dla których ojczyzna jest jednym wspólnym domem, ale które potrafią się także pięknie różnić. Swoim obyczajem, językiem i tradycjami. Jestem dumny, że jako Kaszeba mogę wszędzie w Polsce mówić, że nic tak bardzo nie utrwaliło Polski tu na tych ziemiach jak nasza tożsamość i odrębność etniczna - podkreślił Tusk.

I dodał: - Tu, na Kaszubach, wyrzekliśmy się wszelkich radykalizmów; wiemy, jak wielką wartością jest pokój i spokój - i między narodami, i między ludźmi. Szef rządu nawiązał w ten sposób do tragicznych wydarzeń w Norwegii, gdzie w piątek doszło do wybuchu w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie co najmniej 91 osób.

Tusk zaznaczył też, że "jeśli można powiedzieć, że Kaszubi wypracowali własny pomysł na życie, własny pomysł na politykę, to on się zasadza właśnie tych odwiecznych na tej ziemi i w naszych sercach fundamentach takich właśnie jak umiar, powściągliwość".

Solidaryzujemy się

Po zakończeniu uroczystości Tusk mówił do dziennikarzy: - Nie przypadkowo zacząłem dzisiejsze przemówienie od Norwegii, bo Norwegowie i premier Stoltenberg to przyjaciele Pomorza i czujemy się tutaj bardzo poruszeni tragedią norweską. Jestem w telefonicznym kontakcie z premierem Norwegii, przekazałem mu gest solidarności ze strony Polaków - powiedział premier.

Podkreślił, że takie tragedie nie są niczym nowym w dzisiejszym świecie. - Okazuje się, że szaleństwo terroryzmu dotyka niezależnie od wyznania, rasy czy miejsca urodzenia. Przestrzegałbym przed jakimikolwiek objawami paniki w Polsce i w Europie - zaznaczył Tusk.

Tusk wyraził solidarność z Norwegami (TVN24)

Kaszubi od wieków

Światowe Zjazdy Kaszubów odbywają się od 1999 roku w różnych miastach Pomorza. Ich organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z siedzibą w Gdańsku. Pierwsza pisemną wzmiankę o Kaszubach pojawiła się w dokumencie wystawionym w marcu 1238 r. przez papieża Grzegorza IX dla książąt zachodniego Pomorza, a chodziło o nadanie im tytułu "dux Slavorum et Cassubia" (książę Słowian i Kaszub).

Tytułu tego używał również książę Barnim I (1210-1278). Natomiast późniejszy władca Zachodniego Pomorza, żyjący w latach 1300 - 1368 książę Barnim III tytułował się "dux Cassuborum" (książę Kaszubów). Według szacunków społeczność kaszubska w Polsce liczy ok. pół miliona osób.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24