Polska

Trzylatka sama wyszła z przedszkola. "To bulwersujące". Sprawę bada prokuratura

Polska

Aktualizacja:
Przedszkolanka, która nie dopilnowała dziecka została zawieszona
tvn243-letnie dziecko samo wyszło z przedszkola

Prokuratura rejonowa w Olsztynie prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, w jaki sposób 3-letnia dziewczynka, przez nikogo nie pilnowana, opuściła przedszkole. Dziecko przeszło przez dwie ulice w centrum miasta, po czym zaopiekowali się nim przechodnie. Sprawa trafiła do prokuratury.

W miniony piątek, w czasie leżakowania grupy 3- i 4-latków, 3-letnia dziewczynka założyła na piżamę bluzę i wyszła poza teren przedszkola miejskiego. Przeszła przez dwa przejścia dla pieszych w śródmieściu Olsztyna. Po pewnym czasie zainteresowali się nią przechodnie. Dziewczynka tłumaczyła swoje wyjście z przedszkola tym, że "stęskniła się za mamą i szła do niej do pracy".

- Do tej sytuacji w ogóle nie powinno nigdy dojść - powiedziała dyrektor przedszkola Grażyna Kucharska. - Przedszkolanka została zawieszona w swoich obowiązkach, a sprawa skierowana do kuratorium i do rzecznika dyscypliny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim - dodała.

Dziecko przeszło przez dwie ulice w centrum miasta, po czym zaopiekowali się nim przechodnie
Dziecko przeszło przez dwie ulice w centrum miasta, po czym zaopiekowali się nim przechodniemonitoring miejski

Prokuratura bada sprawę

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński powiedział, że śledczy prowadzą postępowanie dotyczące narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przy czym pod uwagę brany jest przepis dotyczący osoby, na której spoczywa obowiązek opieki. Grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. - Prokurator analizuje w tej sprawie materiał dowodowy i przeprowadzi własne czynności, które mają służyć wszechstronnemu wyjaśnieniu okoliczności incydentu. Matka dziecka wnosiła o nieściganie sprawcy, czyli opiekunki w przedszkolu - podał prokurator. Wicekurator oświaty w Olsztynie Marek Szter zgadza się, że sprawa jest bulwersująca. - Pani dyrektor w piśmie do kuratora opisuje całe zdarzenie. Można się zastanawiać, jak wygląda sprawa bezpieczeństwa w tym przedszkolu. Oczekujemy, że dyrektor placówki w trybie pilnym wyjaśni okoliczności zdarzenia oraz wskaże osobę winną całej sytuacji. Zgodnie z przepisami to dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo w placówce, nie sam osobiście, ale poprzez swoich pracowników - podkreślił wicekurator.

Autor: dln,eos//gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości