Trzy stadiony z opiniami. Strefy kibica na ostatnią chwilę

Trzy stadiony z opiniami. Strefy kibica na ostatnią chwilą
Trzy stadiony z opiniami. Strefy kibica na ostatnią chwilą
TVN24, fot. tvnwarszawa.pl
TVN24, fot. tvnwarszawa.plTrzy stadiony z opiniami. Strefy kibica na ostatnią chwilą

Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy, w tym ponad 10 tys. policjantów będzie odpowiadać za bezpośrednie zabezpieczenie Euro 2012 - poinformowano podczas konferencji nt. stanu przygotowań do piłkarskich mistrzostw. Szef MSWiA Jacek Cichocki przekazał, że obecnie wydawane są opinie ws. bezpieczeństwa na stadionach i w strefach kibica. Te drugie, jak zaznaczył, są "pewnym wzywaniem", bo zezwolenia dla nich będą wydawane zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem Euro.

Szef MSW powiedział, że policja wydała pozytywne opinie dla stadionów w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. W najbliższych dniach spodziewana jest taka opinia dla Gdańska. - Organizatorzy wcześniej niż powinni złożyli stosowne wnioski, jest więcej czasu na wydanie opinii - przekazał. Dodał, że straż pożarna przekazała wskazówki, jakie dokumenty powinny być uzupełnione.

Opinii nie otrzymały nadal strefy kibica, które powstaną kilka dni przed rozpoczęciem Euro i dopiero wtedy będzie mógł odbyć się ich oficjalny odbiór. - Nasze służby są w kontakcie z organizatorem, otrzymały plany i przekazały swoje uwagi - podkreślił Cichocki.

Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy w gotowości

Minister podczas konferencji zaznaczył, że wszystkie służby są przygotowane do zabezpieczania Euro 2012, nie tylko z terenu miast-gospodarzy. Dodał, że gotowość potwierdzają przećwiczone plany operacyjne.

W operację bezpośrednio zaangażowanych ma być kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy - policjantów, strażaków, Strażników Granicznych, a także m.in. funkcjonariuszy BOR. Będą zapewniać bezpieczeństwo nie tylko na stadionach i w strefach kibiców, ale także np. pomagać kibicom w dojeździe na mecze, konwojować i dbać o bezpieczeństwo piłkarzy.

Policjanci z 21 krajów

Komendant główny policji Marek Działoszyński przekazał, że Euro 2012 zabezpieczać będzie ponad 10 tys., policjantów. Podkreślił przy tym, że policja posiada dpowiedni sprzęt i ma opracowane plany w związku z turniejem.

Działoszyński dodał, że w ubiegłym tygodniu komendanci wojewódzcy policji złożyli już raporty dotyczące przygotowania do Euro na ich terenie. - Polska policja będzie realizowała największe przedsięwzięcie w swej historii o zasięgu międzynarodowym - poinformował. Przekazał ponadto, że Polska będzie gościć ok. 120 przedstawicieli policji z 21 krajów, które będą współdziałały z polskimi funkcjonariuszami.

Także komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz zapewnił, że strażacy są przygotowani do zabezpieczenia imprezy. - Mamy do dyspozycji siły i środki w całym kraju (...) mamy też do dyspozycji prawie 700 strażaków, którzy będą dyslokowani w różne miejsca w kraju - zaznaczył.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości