Polska

Trzech kandydatów na następcę Rzeplińskiego. Wybrani mimo braku kworum

Polska

Aktualizacja:
Trzech kandydatów na następcę Rzeplińskiego. Wybrani mimo braku kworum
tvn24Środowe posiedzenie ZO zwołał prof. Andrzej Rzepliński

Zgromadzenie Ogólne TK wybrało w środę trzech kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Według protokołu TK zostali nimi sędziowie Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja. Wcześniej PAP poinformowała, że sędziowie nie wyłonili kandydatów "z powodu braku kworum".

Informacje o wyborze kandydatów zawiera protokół środowego posiedzenia ZO.

ZOBACZ PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA ZO

Wynika z niego, że w zgromadzeniu wzięło udział dziewięcioro sędziów TK wybranych w poprzednich kadencjach Sejmu. Nie pojawili się natomiast sędziowie wybrani w tej kadencji: Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski.

Warunkiem ważności uchwał ZO jest natomiast obecność na nim minimum 10 sędziów (dziś w TK orzeka łącznie 12 sędziów - red).

W protokole stwierdzono, że sędzia Przyłębska "przesłała drogą elektroniczną skan zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia", sędzia Jędzejewski "poinformował telefonicznie o zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia (precyzując, że trwa ono do 8 grudnia)", a sędzia Pszczółkowski "kolejnymi wiadomościami elektronicznymi informował, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia".

Od dwóch ostatnich nie wpłynęły jednak zaświadczenia lekarskie - czytamy w komunikacie TK.

"Konieczne i uzasadnione"

Dalej w protokole napisano, że obecni na zgromadzeniu sędziowie TK zgodnie uznali, iż kontynuowanie posiedzenia jest "konieczne i uzasadnione", mimo braku kworum.

Powoływali się przy tym na art. 16 ust. 3 ustawy z 22 lipca 2016 r. o TK.

W przepisie tym wskazano termin, w jakim powinno się zebrać zgromadzenie ogólne dotyczące wyboru sędziów - między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji urzędującego prezesa (czyli w tym przypadku najpóźniej w niedzielę 4 grudnia - red.). Tymczasem dwójka sędziów TK deklaruje, że jest na zwolnieniu lekarskim do piątku, 2 grudnia, a jeden - do 8 grudnia.

Zdaniem dziewiątki obecnych dziś sędziów, nieobecność Przyłębskiej, Pszczółkowskiego oraz Jędrzejewskiego "uniemożliwiałaby zrealizowanie w ustawowym terminie konstytucyjnego obowiązku" przedstawienia kandydatów prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W tajnym głosowaniu oddano dziewięć ważnych głosów: Marek Zubik zdobył cztery głosy, Stanisław Rymar - trzy, a Piotr Tuleja - dwa.

"Uchwała o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej przez sędziów TK, zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym, sędziów TK: Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tuleję na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego zapadła jednogłośnie" - czytamy w protokole z posiedzenia.

Środowe posiedzenie ZO zwołał prof. Andrzej Rzepliński, którego kadencja wygasa 19 grudnia. Tego dnia przestanie on też pełnić funkcję prezesa TK.

Prezydent "przyjrzy się uchwale"

Według informacji PAP, uchwała o wyborze trzech sędziów trafiła już do Pałacu Prezydenckiego.

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski oświadczył w środę po południu, że Andrzej Duda "przyjrzy się" uchwale Zgromadzenia Ogólnego i "oceni, czy w tym wypadku TK działał zgodnie z obowiązującym prawem".

Prezydent od wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Szwecji, do kraju wraca w czwartek.

Bez niedopuszczonych do orzekania

W zgromadzeniu ogólnym nie wzięli udziału Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch, od których w grudniu zeszłego roku prezydent odebrał sędziowskie ślubowanie.

Zgodnie z wyrokiem TK, zostali oni jednak wybrani przez Sejm tej kadencji na sędziów TK w miejsca już prawidłowo obsadzone, stąd prezes Trybunału nie dopuszcza ich do orzekania.

- Powinienem uczestniczyć w posiedzeniu ZO wraz z dwoma pozostałymi sędziami - powiedział w środę już po posiedzeniu ZO Mariusz Muszyński. - Nie po raz pierwszy złamano ustawę i konstytucję - dodał, komentując decyzję o wyborze sędziów Zubika, Rymara i Tulei na kandydatów na nowego prezesa TK.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: ts/ja / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości