Trzaskowski dostał login i hasło do posiedzenia Sejmu. A posłem nie jest

TVN24 | Polska

Autor:
js/tr
Źródło:
Tvn24.pl, PAP
Trzaskowski dostał login i hasło do posiedzenia Sejmu. TVN24
wideo 2/37
TVN24Trzaskowski dostał login i hasło do posiedzenia Sejmu.

"Otrzymałem login i hasło do posiedzenia Sejmu. Tak właśnie rządzący chcą profesjonalnie zapewnić bezpieczeństwo obrad" – napisał w środę rano prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przypomniał, że nie jest już posłem. Ze względu na epidemię COVID-19 zaplanowano, że piątkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się częściowo zdalnie. - Doszło do pewnego rodzaju nieporozumienia i błędu – skomentował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała we wtorek, że Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu izby na czas epidemii. Zgodnie z propozycjami, które przedstawiła marszałek, na sali plenarnej miała zasiąść ograniczona liczba posłów - tylko przedstawiciele każdego klubu, a pozostali posłowie mieli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie.

W środę odbyły się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, na którym zdecydowano o organizacji prac parlamentu w czwartek i w piątek. W czwartek w budynku Sejmu odbędzie się posiedzenie dotyczące zmian w regulaminie Izby. Posłowie będą pracowali w kilku salach budynku. Z kolei w piątek - czyli już po tym, jak zostaną przyjęte zmiany w Regulaminie Sejmu - posłowie mają zdalnie głosować nad propozycjami w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej, które mają pomóc między innymi przedsiębiorcom, którzy ucierpieli finansowo w wyniku sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

"Tak właśnie rządzący chcą profesjonalnie zapewnić bezpieczeństwo obrad"

Tymczasem w środę rano prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że otrzymał login i hasło do posiedzenia Sejmu, mimo że posłem nie jest od listopada 2018 roku.

Załączył zdjęcie treści SMS-a, którego otrzymał z Kancelarii Sejmu. "Poniżej przesyłamy Pani/Pana login i hasło …  do aplikacji Polycom (RealPresenceHD), która znajduje się już na Państwa tabletach w razie problemow prosze kontakt na nr.…(pisownia oryginalna-red.)" - brzmi treść wiadomości.

"Tak właśnie rządzący chcą profesjonalnie zapewnić bezpieczeństwo obrad" – skomentował Trzaskowski.

Dyrektor CIS: doszło do pewnego rodzaju nieporozumienia i błędu

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu komentując w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiadomość wysłaną do Trzaskowskiego powiedział, że "wzrastające zagrożenie koronawirusem i jednoczesna konieczność prac Sejmu to bardzo duże wyzwanie organizacyjne".

"Zdalne posiedzenie Izby będzie wydarzeniem zupełnie szczególnym i historycznym, co wymaga od Kancelarii Sejmu nadzwyczajnych przygotowań" - dodał Andrzej Grzegrzółka.

"Prowadzone są testy rozwiązań teleinformatycznych, całość wymaga wypracowania stuprocentowej pewności, że jednoczesna praca posłów poza i w Sali Posiedzeń będzie przebiegać bez zakłóceń. Właśnie w takiej fazie się aktualnie znajdujemy - w fazie testów" - tłumaczył Grzegrzółka.

Powiedział, że "doszło do pewnego rodzaju nieporozumienia i błędu. Warto zaznaczyć, że skala tej operacji jest olbrzymia, zaś zastosowane rozwiązania bezprecedensowe" – dodał.

Poseł Konfederacji: to były moje dane

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak przyznał na Twitterze, że dane, które omyłkowo otrzymał prezydent Warszawy, należały do niego.

"Potwierdzam, to były moje dane, ale całe szczęście Kancelaria zadziałała dość prędko i mam już nowe dane do logowania" – napisał.

Ocenił, że "hasła i loginy nie powinno rozsyłać się w jednej wiadomości i jednym kanałem komunikacji". "Kancelaria zmieni metodę wysyłki w przyszłości. Takie dostałem zapewnienie" – dodał Urbaniak. 

"Nawet nie musimy tego robić na swoim sprzęcie służbowym"

Sytuację skomentowali posłowie opozycji. "Prezydent Rafał Trzaskowski otrzymał login i hasło do głosowania posła Konfederacji Michała Urbaniaka. @elzbietawitek, czy Pani nie robi farsy z posiedzenia, które jeszcze się nie zaczęło?" – napisał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

Na wątpliwości związane z zabezpieczeniem logowania posłów zwróciła uwagę na Twitterze wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

"Sposób zabezpieczenia logowania posłów do systemu jest taki, że spokojnie Putin może za nas wszystkich zagłosować" – skomentowała. „Zaznaczę, że nawet nie musimy tego robić na swoim sprzęcie służbowym, czyli na iPadzie. W instrukcji przewidziany jest dowolny iPhone" – napisała

"Totalna kompromitacja systemu"

Były rzecznik rządu Donalda Tuska i były poseł Paweł Graś napisał do Trzaskowskiego na Twitterze: "To niesprawiedliwe, byłem w Sejmie dłużej niż Ty a nie dostałem linku".

js/tr

Źródło: Tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tvn24.pl, PAP