Co może oznaczać ewentualny negatywny wyrok TSUE dla Polski?

[object Object]
Co oznaczałby dla polskiego rządu negatywny wyrok TSUE?tvn24
wideo 2/35

Niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, możliwa wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów, a także konieczność wyboru nowych 15 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa - to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji ewentualnie negatywnego dla polskiego rządu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W TVN24 trwa wydanie specjalne w związku z oczekiwanym wyrokiem TSUE.

We wtorek około godziny 9. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok dotyczący Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego i polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W czerwcu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE.

Stwierdził w niej wtedy, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii", a sposób wyboru nowych członków KRS "ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

RZECZNIK SN O MOŻLIWYCH KONSEKWENCJACH WYROKU TSUE DLA SĘDZIÓW I NOWEJ KRS >

Co oznaczałby negatywny dla polskiego rządu wyrok TSUE?

W Sądzie Najwyższym:

- niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

- wątpliwości wobec działania Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

- możliwą wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów

W Krajowej Radzie Sądownictwa:

- konieczność wyboru nowych 15 sędziów KRS - w grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków nowej KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję; poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie

- wyboru nie mogli dokonać politycy

- możliwa nieważność awansów i nominacji sędziowskich

Rzecznik Sądu Najwyższego: pytanie, co z nominacjami sędziów

O konsekwencjach negatywnego wyroku dla nowej KRS mówił w rozmowie z TVN24 w poniedziałek również rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.

- Gdyby przyjąć założenie, że nasza Krajowa Rada Sądownictwa została źle skonfigurowana, czyli ta sędziowska część została źle wybrana, a Krajowa Rada nie jest organem niezależnym (...) i nie wykonuje swoich zadań, to wtedy trzeba się zastanowić, co z decyzjami tej Krajowej Rady Sądownictwa. Przez nią przeszło ponad 500 sędziów - zwrócił uwagę.

- Teraz (pojawia się - red.) pytanie, czy te nominacje, poprzez wręczenie ich przez prezydenta i ich podpisanie, stają się ważne, czy też ważne nie są. Jeśli ważne nie są, to co z wyrokami, które wydały te osoby? - zastanawiał się sędzia Laskowski.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski o jutrzejszym wyroku TSUE ws. KRS
Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski o jutrzejszym wyroku TSUE ws. KRStvn24

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: CURIA

Pozostałe wiadomości