PiS szykuje "ustawę naprawczą" dla Trybunału

Polska

tvn24Projekt zmian w TK ma wkrótce trafić do Sejmu

Trudno podważać prawo większości do naprawiania prawa, które uważamy za złe - powiedziała posłanka PiS Marzena Machałek. Politycy tej partii zapowiedzieli dzisiaj, że projekt "ustawy naprawczej" dla Trybunału Konstytucyjnego może pojawić się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

O tym, że PiS pracuje nad przygotowaniem takiej ustawy, mówił już w piątek w jednym z wywiadów telewizyjnych prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Dziś w Sejmie potwierdzili to posłowie PiS Marzena Machałek i Maks Kraczkowski.

- Nie wykluczamy, że (projekt - red.) może wpłynąć jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu, nic nie jest przesądzone - powiedziała Machałek. Piąte posiedzenie Sejmu tej kadencji potrwa od wtorku do środy.

"Szczegóły na pierwszym czytaniu"

- Protesty wczoraj i przedwczoraj pokazują, że potrzebna jest naprawa TK i poprawiona ustawa o Trybunale, która nie będzie budziła żadnych wątpliwości i nie będzie pozwalała na manipulowanie i upartyjnianie TK - przekonywała posłanka PiS.

W jej ocenie nowa ustawa sprawi, że Trybunał będzie stał "na straży dobra narodu, a nie reprezentował interesy jakiejkolwiek partii". - Większość ma prawo naprawiać prawo - dodała.

Jednak do czasu, aż projekt nie pojawi się na piśmie, posłowie nie chcą zdradzić szczegółowych rozwiązań, które się w nim znajdą. - Szczegóły zostaną przedstawione przy pierwszym czytaniu - zapewniała posłanka PiS.

W trakcie konferencji prasowej odniosła się jednak do postulatu ruchu Kukiz'15, który proponuje, by Sejm wybierał sędziów Trybunału większością 2/3 głosów, a nie zwykłą większością, jak to ma miejsce dzisiaj.

- To jest sensowna propozycja, bo dawałaby większą legitymizację, ale niestety mogłaby zablokować w ogóle wybór (sędziów - red.) Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczyła Machałek.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl

Raporty: