TVN24 | Polska

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o stosowaniu środków tymczasowych TSUE opublikowana po dwóch dniach

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl
TK: stosowanie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa niezgodne z konstytucją
TK: stosowanie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa niezgodne z konstytucjąTRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY
wideo 2/11
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNYTK: stosowanie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa niezgodne z konstytucją

Orzeczenie kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stosowania środków tymczasowych nakładanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce, zostało opublikowane dwa dni po ogłoszeniu decyzji przez TK. Środowej rozprawie w składzie pięciu sędziów przewodniczył były poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

W piątek 16 lipca, po godzinie 17, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ze środy 14 lipca. Kierowany przez Julię Przyłębską TK orzekł wówczas, że wykonywanie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce, jest niezgodne z konstytucją. Postępowanie zostało zainicjowane pytaniem skierowanym do TK przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną, która w opinii wielu konstytucjonalistów, prawników i sędziów nie jest sądem w rozumieniu prawa. Sprawę rozpoznawało pięciu sędziów: Bartłomiej Sochański, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski, Jakub Stelina oraz jako przewodniczący sędzia Stanisław Piotrowicz, były poseł PiS i były prokurator w czasach PRL.

>> Zobacz całą treść orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Wcześniej tego samego dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał komunikat o postanowieniu wiceprezesa TSUE dotyczącym polskiej, nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej tego sądu. Napisano, że "Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

Komentarz po decyzji TK: Sędzia: to jest tak, jakbyśmy, będąc członkiem FIFA, nie zaakceptowali przepisów o spalonym

Ustne motywy wyroku przedstawił sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański
Ustne motywy wyroku przedstawia sędzia sprawozdawca Bartłomiej SochańskiTrybunał Konstytucyjny

Wniosek nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej do TK

Przedmiotem pytania skierowanego do TK przez kwestionowaną jako organ sądowy Izbę Dyscyplinarną była "ocena zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o UE oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez TSUE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TSUE ZAWIESZA IZBĘ DYSCYPLINARNĄ SĄDU NAJWYŻSZEGO

W uzasadnieniu pytania Izba Dyscyplinarna przekonywała między innymi, że Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania sądownictwa "mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii UE i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej".

Pytanie zostało skierowane po postanowieniu wydanym 8 kwietnia 2020 roku przez TSUE. Trybunał unijny postanowił wtedy zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących nieuznawanej za sąd Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

Gregorczyk-Abram: Trybunał Konstytucyjny "wypowiedział Unii Europejskiej podstawowe zasady"
Gregorczyk-Abram: Trybunał Konstytucyjny "wypowiedział Unii Europejskiej podstawowe zasady"TVN24

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości