Polska

Trwa narada z udziałem Tuska, Komorowskiego i Schetyny

Polska


W Sejmie trwa nadzwyczajne spotkanie z udziałem szefa rządu Donalda Tuska, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i szefa klubu PO Grzegorza Schetyny. Tymczasem do Moskwy, jak poinformował MSZ, udają się ministrowie Tomasz Arabski, Ewa Kopacz i Jacek Najder.

W niedzielę o godz. 12 przed gmachem Sejmu odbędzie się uroczystość uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. W uroczystości wezmą udział premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, członkowie rządu i parlamentarzyści

Przed południem premier Donald Tusk przyjechał do Sejmu na spotkanie z marszałkiem Bronisławem Komorowskim. W spotkaniu uczestniczy też szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałek Komorowski przejął obowiązki głowy państwa.

W niedzielę po południu do Polski sprowadzone mają zostać ciała prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, którzy zginęli w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Lecą do Moskwy

Tymczasem minister zdrowia Ewa Kopacz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i wiceminister SZ Jacek Najder udają się w najbliższym czasie do Moskwy. Na miejscu zajmą się ustaleniami dotyczącymi identyfikacji zwłok ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, a także opieką nad członkami rodzin ofiar.

- W tej chwili udają się do Moskwy minister Arabski, Kopacz i Najder, zajmą się tam wszystkimi kwestiami pomocowymi na miejscu w Moskwie. Będą czynić wszystkie ustalenia odnośnie procedury identyfikacji zwłok, a także opieki nad członkami rodzin, które udadzą się do Moskwy dwoma samolotami - powiedział rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Jak dodał, strona rosyjska poinformowała, że są zarezerwowane miejsca noclegowe dla wszystkich członków rodzin ofiar, którzy przyjadą do Moskwy. Pomocy rodzinom udzieli też strona polska, a wszystkie kwestie wizowe zostaną załatwione na lotnisku. Do Moskwy polecą z Polski dwa samoloty z rodzinami ofiar, pierwszy wyleci najprawdopodobniej w niedzielę po południu - poinformował Paszkowski.

Katastrofa prezydenckiego samolotu

W katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ponad 90 innych osób, w tym przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego. Premier Donald Tusk nazwał katastrofę "tragedią, jakiej nie widział współczesny świat".

Oni zginęli - lista

TU MOŻESZ ZłOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości