Polska

"Trup to moja pasja". Kim jest znany polski jasnowidz?

Polska

Jasnowidz godny zaufania czy nie?
tvn24Krzysztof Jackowski słynny polski jasnowidz

Jego nazwisko pojawia się przy wielu trudnych policyjnych sprawach. Choć nie zawsze jego obecność pomaga. Kim jest Krzysztof Jackowski? Oszustem i naciągaczem czy człowiekiem, który ma ponadnaturalne zdolności? Reporter "Czarno na Białym" w TVN24 postanowił sprawdzić zdolności mężczyzny.

Jackowski ma wielu zwolenników, którzy wierzą w jego zdolności. Ale jest też wiele osób, które kompletnie nie wierzą w skuteczność jego wizji. On jest przekonany, że pomaga - w przypadku porwań, zaginięć lub poszukiwania zwłok. - Trup to moja pasja - mówi Jackowski reporterowi "Czarno na Białym".

W "branży" działa już od ponad 20 lat. Prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną jako "usługi paranormalne". Jasnowidzenie to jego jedyne źródło dochodu.

Dane Fundacji Itaka

Z danych Fundacja Itaka, która zajmuje się losami osób zaginionych wynika, że w ponad tysiącu monitorowanych przez nią przez ostatnie dwa lata spraw, z pomocy jasnowidza skorzystało tylko 89 rodzin.

W 70 przypadkach rodziny są zdania, że jasnowidz nie pomógł, w trzynastu - nawet zaszkodził. Tylko w sześciu przypadkach pomoc okazała się skuteczna. Ma swoją dokumentację Z kolei w archiwum Krzysztofa Jackowskiego znajduje się dokumentacja ponad 700 spraw, którymi się zajmował. Dokładne mapki, które miały doprowadzić policjantów do poszukiwanych osób, do tego kilkanaście oficjalnych podziękowań od komend policji w całym kraju. Komenda Główna Policji 10 lat temu przyjrzała się prawie pięciuset przypadkom pomocy jasnowidza w sprawach kryminalnych.

Według raportu, pozyskane dzięki pomocy Jackowskiego informacje, okazały się prawdziwe jedynie w przypadku 1,5 proc. przeanalizowanych spraw. W związku z tym Dyrektor Biura Koordynacji Kryminalnej Komendy Głównej zalecił wyeliminowanie tego rodzaju współpracy. Eksperyment Reporter Wojciech Bojanowski wybrał cztery osobiste przedmioty należące do trzech wybranych osób - koszulę Zuzanny Ziajko, dyrektor Zepołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji Itaka; t-shirt kulomiota Tomasza Majewskiego; a także czapkę i otwieracz, należące do Mariusza Sokołowskiego rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji.

Potem reporter "Czarno na Białym" zapytał jasnowidza czy potrafi powiedziecieć kim są właściciele tych rzeczy i gdzie przebywają.

Nie wiele informacji

Okazało się, że konkretnych informacji uzyskał bardzo mało, a te, które Jackowski podał, tylko w połowie okazały się prawdziwe. W wypadku przedmiotów wypożyczonych przez Sokołowskiego np. jasnowidz stwierdził m.in., że to osoba około 40 lat i jeżdząca samochodem kombi. Policjant jest młodszy, ale kombi jeździ. Trzymając koszulkę Tomasza Majewskiego Jackowski sugerował z kolei, że właścicielem może być kobieta o rudych długich włosach. Majewski ma długie włosy, ale - nie da się ukryć - kobietą nie jest.

Wniosek? Wyniki eksperymentu, tak jak całą działalność jasnowidza, należy uznać za niejednoznaczne - konkluduje reporter "CNB".

Autor: km//kdj/k / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości