Polska

Trump o obecności wojsk w Polsce: nie omawialiśmy gwarancji, ale zostaniemy tu

Polska

[object Object]
Donald Trump i Andrzej Duda odpowiadali na pytanie dziennikarza "Faktów" TVNtvn24
wideo 2/26

Mamy w Polsce dużo żołnierzy i będziemy robić to nadal, będziemy nadal pracować z Polską - powiedział prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Przyznał jednocześnie, że temat gwarancji dotyczących obecności wojsk amerykańskich w Polsce nie był poruszany podczas czwartkowej rozmowy obu prezydentów.

"Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż jesteśmy w tej chwili" - czytaj, co wcześniej mówił Donald Trump

Dziennikarz "Faktów" TVN Marcin Wrona zadawał jedno z dwóch pytań kierowanych do prezydentów od polskich reporterów. - Panowie prezydenci mówili o współpracy wojskowej i chciałem się dowiedzieć od obu panów prezydentów, czy podczas waszych rozmów padły jakieś konkretne gwarancje, dotyczące obecności amerykańskich wojsk w Polsce tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie ze strony rosyjskiej. Jak panowie prezydenci widzą przyszłość tej obecności wojsk amerykańskich w Polsce?

Jako pierwszy odpowiedział prezydent Trump.

- Nie omawialiśmy gwarancji i tak naprawdę nie byliśmy umocowani do omawiania ich, natomiast z pewnością jesteśmy tu już długi czas, mamy tu sporo żołnierzy, do pięciu tysięcy. Będziemy robić to nadal i będziemy dalej pracować z Polską, ale nie omówiliśmy gwarancji.

Po Trumpie na pytanie dziennikarza "Faktów" TVN odpowiadał Andrzej Duda: - Rozmawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa, jaka tutaj jest. Rozmawialiśmy w kontekście tego, co dzieje się w naszej części Europy, w kontekście manewrów Zapad-17, o których już wspominaliśmy i z tego punktu widzenia, jak gdyby nie ma wątpliwości, że obecność sił amerykańskich i sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce jest dzisiaj z tego punktu widzenia absolutnie uzasadniona. Jeżeli dodatkowo do tego jeszcze dodamy tę sytuację, która cały czas jest na Ukrainie, to jest to zupełnie jasne, ale będziemy z panem prezydentem jeszcze na ten temat rozmawiali - mówił polski prezydent.

- Wstępnie umówiliśmy się na przyszły rok na spotkanie w Białym Domu, na moją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły co do przyszłego roku będą uzgadniane, ale to jest także dla nas rok ważny zarówno tutaj w Polsce, jak i dla Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych, bo to jest rok stulecia odzyskania niepodległości i chciałbym, żebyśmy razem z panem prezydentem ten rok podkreślili, bo to jest także kwestia wkładu Polaków w budowę pomyślności Stanów Zjednoczonych na przestrzeni stuleci - dodał.

Trump w Polsce

Prezydent USA przyleciał do Warszawy w środę późnym wieczorem.

W czwartek rano przez około 25 minut rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim, potem odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów RP i USA.

Przed południem prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na placu Krasińskich.

Przyjazd do Warszawy Trumpa to 14. wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce. W ciągu roku kalendarzowego odwiedziło Polskę dwóch urzędujących prezydentów Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku w lipcu na szczycie NATO w Warszawie gościł ówczesny prezydent Barack Obama.

Autor: pk/ja / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości