Polska

Trump: nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż jesteśmy w tej chwili

Polska

[object Object]
Prezydent USA przemawiał na Zamku KrólewskimTVN 24
wideo 2/28

- Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni. Polska jest nie tylko przyjacielem, ale ważnym sojusznikiem i partnerem - oznajmił Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą. Amerykański prezydent zapewnił, że bardzo cieszy się z wizyty w Polsce, która jest "prawdziwym zaszczytem". - Wspaniały naród. Spektakularne miejsce - stwierdził.

Trump stwierdził, że rozmowa w cztery oczy z Andrzejem Dudą była "bardzo produktywna". - Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż jesteśmy w tej chwili - zapewnił.

Pochwała dla Polski

Według Trumpa USA i Polska są powiązane "doskonałą współpracą militarną". - Walczyliśmy ramie w ramię w różnych konfliktach - mówił prezydent USA. Zapewnił, że Polska ma duży wkład w pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego i "innych organizacji terrorystycznych". - Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad pięciu tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - mówił Trump. - USA są gotowe zapewnić pokój i bezpieczeństwo w Europie Środkowej. Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji - zadeklarował prezydent USA. Pochwalił przy tym Polskę za "przykład", jakim ma być dla innych państw NATO, ponieważ wydaje na siły zbrojne zalecana dwa procent PKB. - Polska zawsze wszędzie była na czas - stwierdził.

Trump o obecności wojsk w Polsce: nie omawialiśmy gwarancji
Trump o obecności wojsk w Polsce: nie omawialiśmy gwarancjitvn24

Gospodarcze więzi

Amerykański prezydent wyraził też "mocne poparcie" dla inicjatywy Trójmorza. - Jesteśmy gotowi pomagać państwom Europy dywersyfikować dostawy surowców, żebyście nie byli zakładnikami jednego dostawcy - mówił Trump.

- Cieszę się, że w ubiegłym miesiącu pierwsza dostawa amerykańskiego gazu ziemnego skroplonego przybyła do Polski - powiedział Trump, dodając, że "być może troszkę podniesiemy cenę". Zapowiedział starania o to, by stosunki gospodarcze polsko-amerykańskie stały się jeszcze mocniejsze "poprzez związki handlowe, które są zrównoważone i wzajemne". - USA zawierały na przestrzeni historii bardzo złe umowy handlowe, ale to się zmieni - dodał Trump.

Podziękowania dla Polonii

- Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować - powiedział prezydenta USA. Trump podkreślił, że wizyta w Polsce to dla niego "prawdziwy zaszczyt", a Polska to "jedno z najbardziej spektakularnych miejsc". - Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat - mówił. - Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner - zapewnił Trump.

Podkreślił, że przyjaźń między Polską i USA sięga amerykańskiej wojny o niepodległość. - Cieszę się, że dziś będę mógł powiedzieć więcej o tych trwałych więzach wiary i wolności podczas mojego przemówienia do całego narodu polskiego, już niedługo - powiedział Trump, nawiązując do swojego wystąpienia, które ma mieć miejsce placu Krasińskich o godzinie 13. - Zdaje się, że ma się stawić duży tłum - dodał. - Panie prezydencie, jeszcze raz dziękuję za powitanie Melanii i mnie w swoim ukochanym kraju. Razem będziemy mogli partnerstwo między naszymi krajami uczynić jeszcze mocniejszym niż kiedykolwiek to było. To jest specjalny kraj, specjalny naród i jestem zaszczycony, że jestem w tym miejscu - zaznaczył prezydent USA zwracając się do prezydenta Dudy

Trump o gotowości USA do zapewnienia bezpieczeństwa i o NATO
Trump o gotowości USA do zapewnienia bezpieczeństwa i o NATOTVN 24

O wolności mediów i CNN

Podczas sesji pytań od dziennikarzy Trump i Duda poruszyli temat wolności mediów. - W Polsce panuje absolutna wolność, jeśli chodzi o media. Problemy były podczas poprzednich rządów - mówił Duda. Z kolei Trump stwierdził, że niektóre stacje telewizyjne w USA działają w sposób nieuczciwy. Amerykański prezydent był pytany o zamieszczony na jego Twitterze zmontowany film z zawodów wrestlingu, na którym widać, jak Trump powala na ziemię człowieka, do którego twarzy doklejono logo stacji telewizyjnej CNN. Trump odpowiedział, że to, co robi CNN, to "poważny problem", ponieważ stacja ta "od dawna jest stacją, która nadaje fałszywe wiadomości (tzw. fake news)" i "działała w sposób bardzo nieuczciwy". - Zresztą nie tylko CNN, również inne stacje. NBC jest tak samo zła - dodał. - W Stanach Zjednoczonych chcemy mieć uczciwą, wolną, ale przede wszystkim uczciwą prasę. Nie chcemy mieć fałszywych wiadomości - podkreślił prezydent USA.

Pierwsza wizyta w Polsce

Obaj prezydenci wygłosili swoje oświadczenia i odpowiadali na pytania dziennikarzy na Zamku Królewskim w Warszawie. Wcześniej przez około pół godziny rozmawiali w cztery oczy i w towarzystwie małych grup doradców. Mieli poruszyć między innymi tematy bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Prezydent Trump wraz z małżonką Melanią i liczącą prawie 20 osób delegacją przybył do Warszawy w środę wieczorem. W czwartek spotka się jeszcze na Zamku Krolewskim z reprezentantami państw Trójmorza. W Warszawie równolegle z wizytą amerykańskiego przywódcy odbywa się szczyt tej inicjatywy. Wczesnym popołudniem prezydent Trump wygłosi przemówienie na placu Krasińskich. Ma to być wystąpienie programowe amerykańskiego przywódcy poświęcone sytuacji międzynarodowej i jego wizji polityki zagranicznej. Wystąpienie poprzedzi złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów. Po przemówieniu Trump ma się udać od razu na lotnisko Chopina i odlecieć do Hamburga na szczyt G20.

Całe wystąpienie Trumpa na Zamku Królewskim
Całe wystąpienie Trumpa na Zamku KrólewskimTVN 24

Autor: mk/ja / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości