Polska

Muzyka z toalety. "O 7 rano ubikacje są już zajęte"

Polska

Studenci ćwiczą m.in. w toaletach

W zbyt małym budynku brakuje sal, przez co próby muszą odbywać się m.in. w łazience. To codzienność studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. To stąd wychodzą największe talenty muzyczne w Polsce i Europie, ale warunki pracy nie są łatwe. Materiał "Faktów" TVN o trudnym życiu muzyka.

Studenci Akademii Muzycznej w Krakowie ćwiczą, gdzie się da: na korytarzach, w piwnicach, windzie, a nawet toaletach. - Trzeba przyjść faktycznie o godz. 7 rano i często zdarza się nawet tak, że ubikacje są już wtedy zajęte - powiedział reporterowi "Faktów" TVN Adam, student Akademii.

Prorektor prof. Rafał Delekta stwierdził, że zdarza się, że studenci muszą ćwiczyć m.in. w toaletach, ale zastrzega, że ma to miejsce tylko wtedy, gdy nie ma wolnych sal. - Budynek jest po prostu za mały - przyznaje.

Zakaz wietrzenia

- To jest widok przerażający - zgadza się wykładowczyni Akademii Muzycznej dr Renata Żełobowska-Orzechowska. - Studenci zawsze znajdą sobie miejsce, żeby móc popracować, ale to jest zupełnie niedopuszczalne.

Nawet gdy znajdzie się już sala, to studenci muszą ćwiczyć przy zamkniętych oknach, bo na głośną muzykę skarżą się sąsiedzi akademii i goście pobliskich hoteli. Zdarza się więc, że muzycy mdleją w czasie prób. Są też inne problemy. Sale są zbyt niskie i dyrygenci zawadzają batutami w sufit, są także zbyt słabo wyciszone, bo muzycy słyszą siebie na wzajem.

Chcą budować siedzibę, nie mają pieniędzy

Władze Akademii Muzycznej doskonale zdają sobie sprawę z warunków pracy i od jakiegoś czasu zabiegają o wybudowanie nowej siedziby. Jest już nawet działka, ale wciąż brakuje pieniędzy.

- Akademia Muzyczna w Krakowie niewątpliwie musi się doczekać rozbudowy, bądź budowy nowej siedziby, ale zrealizowanie takiego projektu będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy będą zapewnione środki na tę inwestycję - stwierdziła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Mimo mało wygodnych warunków studiowania absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej są laureatami międzynarodowych konkursów. - Im gorzej, tym lepiej, czyli im trudniejsze są warunki, tym studenci wykrzesują z siebie coraz większe pokłady potencjału naukowo-artystycznego. Jesteśmy z nich dumni - oświadczył prof. Zdzisław Łapiński, rektor placówki.

Więcej materiałów "Faktów" na stronie internetowej programu

Autor: pk / Źródło: "Fakty" TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN