Polska

Bez przetargu i za bezcen. Państwowa ziemia dla ojca Rydzyka z wysoką bonifikatą

Polska

[object Object]
Redemptoryści otrzymali państwową działkę za bezcen tvn24
wideo 2/6

Toruńscy redemptoryści otrzymali w wieczyste użytkowanie państwową działkę, której wartość wyceniana jest na 1 milion 850 tysięcy złotych. Klasztor otrzymał jednak atrakcyjną bonifikatę od wojewody, dzięki czemu ma zapłacić niewiele ponad 111 tysięcy złotych - informuje "Polska The Times". Działka położona jest pomiędzy uczelnią ojca Tadeusza Rydzyka a pobliskim kościołem.

Działka jest wyjątkowo atrakcyjna: położona jest w pobliżu Wisły, na peryferiach Torunia i ulokowana pomiędzy niedawno wzniesionym przez redemptorystów kościołem a budynkami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej prowadzonej przez zakon redemptorystów.

60-procentowa bonifikata

Jak donosi reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz, działka jest obecnie pustym terenem, na którym rośnie trawa, ale niewykluczone, że po przejęciu jej przez Prowincję Warszawską Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli zakon redemptorystów, znajdzie się wiele pomysłów na jego wykorzystanie.

Wartość gruntu o powierzchni 1,3 hektara szacowana jest na 1,85 miliona złotych. Redemptoryści mają przejąć ten teren w użytkowanie wieczyste za zaledwie - biorąc pod uwagę jego wyjściową wartość - 111 tysięcy 200 złotych. Obniżka tej ceny możliwa jest dzięki 60-procentowej bonifikacie przyznanej zakonnikom przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

Prosty rachunek

Do zarządzenia wojewody w tej sprawie dotarł "Polska The Times". Jak wyjaśnił dziennik, operat szacunkowy z 1 marca tego roku określił wartość działki na 1 milion 505 tysięcy złotych. Cenę z wliczonym 23-procentowym podatkiem VAT ustalił prezydent Torunia. Wyjściowa kwota wyniosła 1 milion 853 tysiące 610 złotych.

Następnie wojewoda w paragrafie 2. wydanego przez siebie zarządzenia wyraził zgodę na udzielenie redemptorystom bonifikaty w postaci 60 procent, odjętych od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, a tę ustalił w wysokości 15 procent ceny działki - wyjaśnia "Polska The Times" i dodaje, że prosty rachunek wskazuje, iż za wieczyste prawo użytkowania działki ojcowie redemptoryści zapłacą 111 tysięcy złotych z groszami.

"Pozwalają na to przepisy"

Reporter TVN24 zaznacza, że pytanie, dlaczego wojewoda przyznał bonifikatę klasztorowi, pozostaje bez konkretnej odpowiedzi. Stanowisko rzecznika wojewody sprowadza się do stwierdzenia, że "pozwalają na to przepisy". Odpowiednie rozporządzenie mówi, że kiedy wojewoda uzna za stosowne, może przekazać w użytkowanie wieczyste działkę z bonifikatą. Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, zdecydował się z tego rozwiązania skorzystać - do tego ogranicza się stanowisko przedstawiciela rządu w terenie.

Ciekawostką jest to, iż 60-procentowa bonifikata jest stosunkowo niska wobec wcześniejszej propozycji prezydenta Torunia, który wcześniej wnioskował do wojewody, aby teren ten przekazać toruńskim redemptorystom za 5 tysięcy złotych - zauważał Mariusz Sidorkiewicz.

Strumienie państwowych pieniędzy

Sidorkiewicz przypomniał, że ojciec Tadeusz Rydzyk po ostatnich wyborach parlamentarnych może liczyć na przychylność władz państwa, poszczególnych ministerstw, fundacji i organizacji rządowych. Jest długa lista dotacji, które redemptorysta otrzymał - zaznaczał reporter.

Jak przypomniał, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zobowiązał się przekazać Fundacji Lux Veritatis prowadzonej przez ojca Tadeusza Rydzyka 26,5 miliona złotych na działalność geotermalną. Można dodać do tego również szkolenia medialne dla sędziów i prokuratorów, które prowadzi uczelnia redemptorystów, a które Ministerstwo Sprawiedliwości mają kosztować 3 miliony złotych.

- Strumienie państwowych pieniędzy płyną w kierunku Torunia, w kierunku ojca Tadeusza Rydzyka, a wspomniana nieruchomość wydaje się dołączać do tej długiej listy - podsumował reporter TVN24.

Autor: tmw//now/jb / Źródło: "Polska The Times", TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości