"Dla życia i rodziny". Marsz Równości po raz trzeci przeszedł ulicami Torunia

TVN24

Aktualizacja:
Marsz Równości przeszedł w sobotę po raz trzeci ulicami Toruniatvn24
wideo 2/36

Marsz Równości przeszedł w sobotę po raz trzeci ulicami Torunia. W tym roku odbył pod hasłem "Dla życia i rodziny". Uczestniczyło w nim około 1000 osób. W mieście zarejestrowano w sobotę 13 różnych zgromadzeń, w tym kontrmanifestacji.

Trzeci Marsz Równości w Toruniu rozpoczął się i zakończył na Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. Trasa wiodła wzdłuż murów Starego Miasta i liczyła ok. 5 kilometrów. Wśród haseł, które uczestnicy mieli na transparentach były m.in. "Kochane nasze dzieci, idziemy po wasze prawa", "Kochanie bądź sobą", "Jesteś moją miłością", "Tęczowe rodziny nie są zagrożeniem dla dziecka", "Człowiek człowiekowi człowiekiem", "Kocham, wspieram i szanuję".

Uczestnicy marszu mieli ze sobą tęczowe flagi, torby i parasole, a niektórzy mieli również tęczowe elementy ubioru. Opowiadali się za równymi prawami środowisk LGBT, legalizacją związków partnerskich, umożliwieniem wychowywania dzieci w rodzinach nieheteronormatywnych. Wskazywali, że związki homoseksualne są normalnymi rodzinami, które ich zdaniem mogą wychowywać dzieci i nie są dla nich zagrożeniem, a jako takie zagrożenie wskazywali homofobię i nietolerancję.

- Przebiegowi marszu nie towarzyszyły żadne poważne incydenty. Wszystko przebiegło spokojnie. Siły i środki zadysponowane przez policję do ochrony okazały się wystarczające i adekwatne - powiedział mł. asp. Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego KMP w Toruniu.

Jedno ze zgromadzeń przeciwstawiających się marszowi równości przybrało charakter modlitwy. Kilkadziesiąt osób odmawiało na Rynku Staromiejskim różaniec w intencji odnowy moralnej Polski. - Modlimy się o przemianę Polski. "Żeby Polska była Polską", żeby dali nam spokojnie żyć. To jest obwoźny cyrk. Ci sami ludzie jeżdżą po całej Polsce - mówiła jedna z kobiet modlących się na Rynku Staromiejskim.

Autor: kb//mtom / Źródło: PAP