Byli jednymi z pierwszych, którzy wypowiedzieli wojnę Niemcom. Polska nawiązała relacje z Tonga

Polska

Google EarthTonga położone jest w Polinezji na południu Pacyfiku

Polska nawiązała w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z leżącym w Polinezji Królestwem Tonga - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. W ten sposób Polska obecnie utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi państwami ONZ.

"Przedstawiciele Polski i Tonga podpisali Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Tonga" - poinformowano na stronie Stałego Przedstawicielstwa RP przy NZ.

Wojenny sojusznik Polski

W komunikacie przypomniano że w 1939 r., po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas królowa Salote Tupou III.

Królestwo Tonga jest leżącą w Polinezji monarchią konstytucyjną, która od 1970 jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W skład tego 103-tysięcznego państwa wchodzą trzy grupy wysp: Tongatapu, Haapai i Wawau. Językami urzędowymi są tongański i angielski.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps, tvn24.pl