Minister zdrowia: tomografia, rezonans i usuwanie zaćmy bez limitów

Polska

Łukasz Szumowski o świadczeniach finansowanych bez limitówtvn24
wideo 2/2

Diagnostyka obrazowa - tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy, będą od 1 kwietnia finansowane bez limitów – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, (…) zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Szumowski przekazał, że tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bezlimitowo od 1 kwietnia.

Mniejsze kolejki

- W tych obszarach mamy już pewne sukcesy – ocenił. Poinformował, że jeśli chodzi o usunięcie zaćmy, kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o ponad pół roku, a w pilnych - o dwa miesiące. Dodał, że w przypadku rezonansu magnetycznego, kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o nawet dwa miesiące, zaś w pilnych o ponad miesiąc. Poinformował też, że w przypadku tomografii komputerowej w stabilnych przypadkach kolejki są krótsze o miesiąc, a w pilnych – o kilkanaście dni. - Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy, o bezlimitowym finansowaniu, doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do tych świadczeń – powiedział minister.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wyjaśnił, że wnioski świadczeniodawców będą przyjmowane co kwartał. Mają dotyczyć wszystkich wykonanych świadczeń bez względu na wartość wcześniej zawartej umowy. Na podstawie tego wniosku – jak zaznaczył - dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie zmieniał umowę odpowiednio do wykonania. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pieniądz szedł za pacjentem. Żeby świadczeniodawca był pewny, że jak wykona więcej świadczeń, to zostaną sfinansowane – dodał.

Minister zdrowia zapewnił, że "ilość środków desygnowanych na te trzy zakresy oczywiście się zwiększy".

- Będziemy też przymierzać się do zmiany planu finansowego NFZ w najbliższym czasie. Chcielibyśmy, żeby to było uwzględnione w nowym planie już – powiedział.

Autor: js/adso/kwoj / Źródło: PAP