Tomaszewska za Kamińskiego do europarlamentu

 
TVN24Senator Ewa Tomaszewska (PiS)

Ewa Tomaszewska z PiS zrzeknie się mandatu senatora, by objąć miejsce w Parlamencie Europejskim po innym polityku PiS, Michale Kamińskim.

Jak mówi Tomaszewska - podjęła już taką decyzję, choć nie wie kiedy otrzyma formalne zawiadomienie z PKW o możliwości objęcia mandatu. Michał Kamiński musiał zrezygnować z niego przed trzema tygodniami, gdy objął funkcję rzecznika Prezydenta RP.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do europarlamentu, skutkiem powołania na stanowisko sekretarza stanu jest utrata mandatu w PE. W takiej sytuacji, miejsce w PE po europośle zajmuje kolejna osoba z listy wyborczej, z której startował.

W wyborach w 2004 roku Tomaszewska była druga, po Kamińskim, na liście wyborczej PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ewa Tomaszewska ukończyła Wydział Matematyczno-Fizyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 r. była członkiem NSZZ "Solidarność". W roku 1982 została internowana; w 1983 - aresztowana, zwolniona w 1984 r. Od 1986 r. pracowała w Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "S". Od 1992 roku nieprzerwanie jest członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S".

Zasiadała w Radzie ds. Polityki Społecznej przy Prezydencie Lechu Wałęsie. Jest członkinią Zarządu Głównego Polskiego Związku Kobiet Katolickich.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości