Dziennikarze TVN nominowani do Nagrody imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Polska

Tomasz Patora o reportażu "Chore bydło kupię" [wideo z 29 stycznia]tvn24
wideo 2/3

Dziennikarze "Superwizjera" TVN Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak znaleźli się wśród nominowanych do 15. edycji Nagrody Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż "Chore bydło kupię". Zwycięzcę poznamy 21 listopada.

Grupa Eurozet opublikowała w środę listę dziennikarzy nominowanych do nagrody w tegorocznej edycji. Wśród nich są dziennikarze TVN Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak, autorzy reportażu "Chore bydło kupię" wyemitowanego 26 stycznia 2019 roku w "Superwizjerze".

REPORTAŻ "CHORE BYDŁO KUPIĘ" >

Dziennikarze ujawnili w nim kwitnący w Polsce rynek obrotu chorym i martwym bydłem. Proceder odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Patryk Szczepaniak, który zatrudnił się w rzeźni skupującej chore i padłe krowy, opowiedział o tym, co widział i jak został zdekonspirowany. Reportaż wywołał falę reakcji w całej Europie.

NAJGORSZA PADLINA TRAFIA DO KEBABÓW. CZYTAJ W MAGAZYNIE TVN24 >

Pozostali dziennikarze nominowani do nagrody:

- Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna") za cykl artykułów na temat importu do Polski węgla z Rosji oraz z Donbasu;

- Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik ("Gazeta Wyborcza") za cykl artykułów śledczych dotyczących tak zwanej afery Komisji Nadzoru Finansowego;

- Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala ("Gazeta Wyborcza") za cykl artykułów poświęconych tak zwanej aferze Srebrnej zapoczątkowany publikacją "Taśmy Kaczyńskiego. Jak powstał układ zamknięty Srebrna";

- Magdalena Gałczyńska (Onet) za artykuł "Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli "za czynienie dobra nie wsadzamy";

- Grzegorz Rzeczkowski ("Polityka") za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami";

- Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu";

- Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna") za cykl artykułów o kryzysie lekowym;

- Mariusz Zielke za artykuł "Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę".

21 listopada poznamy zwycięzcę

Laureat zostanie ogłoszony 21 listopada podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej. Otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

W tym roku stacja przyzna także Nagrodę Specjalną - "Dziennikarz Dekady". Nominowani zostaną ogłoszeni w przyszłym tygodniu.

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 roku. Jej celem jest "uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane".

Andrzej Woyciechowski był polskim dziennikarzem i założycielem Radia ZET. Z wykształcenia romanista, karierę dziennikarską zaczął w 1967 roku w Polskim Radiu, potem pracował także dla TVP, a w stanie wojennym nawiązał współpracę między innymi z francuską agencją prasową Agence France-Presse, z Radio France Internationale i Radiem Wolna Europa. Był także korespondentem - pod pseudonimem Pierre Vodnik - francuskich dzienników "Libération" i "Le Monde".

Autor: js//now / Źródło: Radio ZET, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24