Polska

Dziennikarz "Superwizjera" z nagrodą. Mediatory rozdane

Polska

Mediatory rozdane
tvn24Studenci przyznali swoje nagrody

Studenci dziennikarstwa z 21 polskich uczelni wybrali najlepszych dziennikarzy minionego roku akademickiego. Jedna z nagród przypadła Tomaszowi Patorze z "Superwizjera", który został wyróżniony za materiał "Krematorium bezcześciło zwłoki?". Gala wręczenia Mediatorów odbyła się w sobotę w Krakowie.

Studenci wskazali najlepszych - ich zdaniem - dziennikarzy już po raz dziewiąty.

W tym roku statuetkę w kategorii AuTORytet odebrał Adam Michnik. Studenci docenili wieloletnie doświadczenie dziennikarskie redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, nagradzając go za całokształt pracy w zawodzie. Michnik odbierając statuetkę powiedział, że jest to nagroda dla zespołu GW. Pytany o receptę na sukces, wskazał na autentyczność. - Nie ma nic ważniejszego niż żyć i pisać w zgodzie ze swoim przekonaniem, bo tylko to pozwala zachować szacunek dla samego siebie - zaznaczył.

Pozostałe kategorie

Podczas gali w Auditorium Maximum UJ wręczono też statuetki w ośmiu innych kategoriach. Za TORpedę studenci uznali Rafała Stańczyka (TVP Info), autora dokumentu „Polscy ratownicy w Nepalu”. Reporter pomimo trudnych warunków towarzyszył polskim ratownikom i jako pierwszy zrealizował materiał pokazujący ich dramatyczne chwile.

DetonaTORem został Tomasz Patora (Superwizjer TVN) za „Krematorium bezcześciło zwłoki?”. Śledztwo dziennikarza ujawniło skandal w bytomskim krematorium, w którym bezczeszczono ludzkie zwłoki.

Rafał Stańczyk PAP

Jako NawigaTORa studenci wskazali Grzegorza Sroczyńskiego (Gazeta Wyborcza) – m.in. za to, że od lat odważnie i w sposób dynamiczny podejmuje trudną tematykę dotyczącą polityki oraz za styl dziennikarski – bezpośredni i w odpowiednich chwilach mocno ironiczny.

Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz zwyciężyli w kategorii ReformaTOR – nagrodzono ich za dokument „Ludzie Duchy” o afrykańskiej albinosce Kabuli. Autorzy nagłośnili w nim tragiczną sytuację albinosów w Tanzanii, którzy są tam celem polowań.

Statuetkę ProwokaTOR otrzymał Piotr Ibrahim Kalwas za "Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym" (Duży Format, Gazeta Wyborcza) - publikację pokazującą brutalne praktyki podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności. AkumulaTORami zostali Katarzyna Wilk i Kamil Baleja, za "ładowanie nas pozytywną energią" w "Lepszej połowie dnia" w RMF FM. Studenci docenili ich też m.in. za "merytoryczne przygotowanie do każdej audycji".

Dorotę Wellman adepci dziennikarstwa uznali za InicjaTORa. Doceniono jej felietony w Dużym Formacie (Gazeta Wyborcza). Zdaniem studentów Wellman udowadnia w nich, że „osoba ściśle powiązana ze światem show-biznesu może poruszać tematy poważne”.

ObserwaTORami zostali Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski za cykl wywiadów „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”. W publikacji autorzy pokazują determinację bohaterek w nierównej walce o godność, przeciwko mafii i skorumpowanym organom ścigania.

9. studencki plebiscyt zorganizowali: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Sponsorem głównym plebiscytu jest Fundacja Seriatim.

Autor: mb/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mediatory

Pozostałe wiadomości