Polska

Tomasz Lis znów na szklanym ekranie

Polska

Robert Prach/ZOOMTomasz Lis na rozdaniu Wiktorów w czerwcu 2007 roku

Znany publicysta Tomasz Lis wraca do telewizji publicznej. 25 lutego zostanie nadany jego nowy program w TVP2. Jak się dowiedział tvn24.pl ma się nazywać "Co z Polską". Do telewizji publicznej wraca też jej były prezes Bronisław Wildstein - tym razem jednak będzie prowadził program publicystyczny w TVP1.

TVP oficjalnie potwierdziła informacje o "powrotach" Lisa i Wildsteina.

Lis wraca do TVP po 11-letniej przerwie. Na antenie publicznej "Dwójki" Tomasz Lis będzie pojawiać się w poniedziałkowe wieczory. Nie wiadomo jeszcze, o której godzinie. Program będzie nazywać się "Co z Polską?" - czyli tak jak tworzona obecnie przez Lisa audycja rozpowszechniana jedynie w internecie (i w postaci ścieżki dźwiękowej w radiu Tok FM).

Pora emisji nowego programu może częściowo pokrywać się z nadawanym w TVN programem "Teraz My" (22.30). Telewizja publiczna do niedawna próbowała konkurować z audycją Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego swoim sztandarowym programem publicystycznym "Forum", który ostatnio został jednak przeniesiony do TVP Info.

Program Wildsteina - przy współpracy z IPN

Autorski program w TVP będzie też miał jej były prezes Bronisław Wildstein. - Program będzie realizowany przy współpracy z IPN. Będą to debaty zakorzenione w najnowszej historii Polski - powiedziała rzeczniczka TVP Aneta Wrona. Dodała, że program ma ruszyć w okolicach lutego i być produkowany przez krakowski ośrodek telewizji. Będzie emitowany w Jedynce.

Lis za Pospieszalskiego

Nie wiadomo co stanie się z nadawanym dotąd w poniedziałki wieczorem w TVP2 programem "Warto rozmawiać", który prowadził Jan Pospieszalski. Na Woronicza krążyły informacje, że audycja zostanie przeniesiona do TVP Info.

Mojemu programowi i sobie stawiam dwa cele: wysoką oglądalność i wysokie udziały w rynku - to po pierwsze. Po drugie chcę, by pod względem poziomu i dziennikarskich standardów program był porównywalny z najlepszymi programami publicystycznymi w najlepszych europejskich telewizjach publicznych. tl

Dwa cele

- Po ponad 10 latach wracam do współpracy z telewizją publiczną - mówi Tomasz Lis. - Mojemu programowi i sobie stawiam dwa cele: wysoką oglądalność i wysokie udziały w rynku - to po pierwsze. Po drugie chcę, by pod względem poziomu i dziennikarskich standardów program był porównywalny z najlepszymi programami publicystycznymi w najlepszych europejskich telewizjach publicznych.

Powrót do źródeł

Lis stał się szerzej znany na początku lat 90, gdy pracował w "Wiadomościach" TVP. Później był m.in. głównym prezenterem i współtwórcą "Faktów" w TVN, a po przejściu do telewizji Polsat - członkiem zarządu tej stacji. Nadzorował tamtejszy serwis informacyjny "Wydarzenia" i prowadził własny program publicystyczny "Co z tą Polską?". Z Polsatu odszedł latem tego roku. Powszechnie spekulowano, że stało się to w wyniku politycznych nacisków na właściciela tej stacji Zygmunta Solorza.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Robert Prach/ZOOM