Grodzki: ma powstać komisja, która będzie oceniać praworządność w każdym kraju Unii

TVN24 | Polska

Autor:
js/kwoj
Grodzki: ma powstać komisja oceniająca praworządność w krajach UETVN24
wideo 2/36
TVN24Marszałek Senatu po spotkaniu z Verą Jourovą

Komisarz Vera Jourova dostrzega ryzyko powiązania decyzji budżetowych w Unii Europejskiej z praworządnością w poszczególnych krajach - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej. Przekazał, że ma powstać specjalna międzynarodowa komisja, która będzie oceniać praworządność w każdym kraju.

We wtorek w Warszawie wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbywa szereg spotkań w sprawie praworządności i ustawy dyscyplinującej sędziów. Spotkał się z nią między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Tomasz Grodzki przywitał w Senacie Verę Jourovą
PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak mówił, "spotkanie było stricte robocze jako kontynuacja pracy pani komisarz w odniesieniu do praworządności w wielu krajach, nie tylko w Polsce".

- Pani komisarz poinformowała nas, co działo się w Brukseli od czasu naszej wizyty. Myśmy podzielili się opiniami na temat tego, jak przebiegał proces legislacyjny w Senacie - dodał. Wspomniał między innymi o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Sejmie
28.01 | Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyjechała do Warszawy. Po godzinie 9 rozpoczęło się jej spotkanie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
TVN24

"Dobrze by było, gdyby ten projekt potraktować poważnie"

- Pani Jourova została poinformowana, że - aby nie być tylko krytykami - w Senacie, ale z udziałem posłów Sejmu pod przewodnictwem pani wicemarszałek Morawskiej-Staneckiej, naszych legislatorów i ekspertów powstał projekt nowej ustawy o KRS, która wypełnia oczekiwania prawa międzynarodowego, europejskiego. I gdyby został uchwalony przez Sejm i Senat po procesie legislacyjnym, który potrwa około 40 dni mógłby być lekarstwem na sytuację, która dotyka Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Grodzki.

Dodał, że ten projekt "jest w pełni zgodny z polską konstytucją i wymogami prawa unijnego" i w tej chwili przechodzi "bardzo staranny proces legislacyjny". Zdaniem marszałka prawdopodobnie na sesji Senatu w marcu będzie podlegać obradom plenarnym i głosowaniu. - Dobrze by było, gdyby ten projekt potraktować poważnie - podkreślił.

- Namawiamy, żeby wszystkie opcje (...), plus prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, eksperci usiedli do stołu - obojętnie, czy będzie okrągły, czy prostokątny (...), żeby wyjść z tej sytuacji dotyczącej sądownictwa, która jest ewidentnym impasem - zaapelował Grodzki. Zauważył jednocześnie, że prezydent nie spieszy się z podpisaniem ustawy dyscyplinującej sędziów.

Viera Jourova spotkała się z Tomaszem Grodzkim
Wojciech Olkuśnik/PAP

Powiedział również, że nie ma znaczenia, czy "spotkaniu wszystkich opcji politycznych chciałby patronować prezydent, premier, marszałek Sejmu". - Kluczem jest, żeby usiąść, pokonać te gigantyczne różnice, które nas dzielą, spróbować zasypać rów, którym jest podzielony naród i znaleźć rozwiązanie, żeby przywrócić praworządność w Polsce i żeby system wymiaru sprawiedliwości zaczął się naprawdę reformować w sposób, którego oczekują ludzie - podkreślił Grodzki.

Marszałek Senatu: Jourova dostrzega ryzyko powiązania praworządności z budżetem Unii Europejskiej

- W Senacie zadeklarowaliśmy dalej ciężką pracę po to, aby zachować praworządność, po to - bo to też było powiedziane - aby nad Polską nie wisiało ryzyko zamrożenia środków unijnych - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że "jest coraz więcej sygnałów, że środki [unijne - red.] będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności w tych krajach".

- Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, który będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych - mówił Grodzki.

Marszałek Sejmu przyjęła wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej
Wojciech Olkuśnik/PAP

- Takie ryzyko [powiązania praworządności z budżetem UE - przyp. red.] pani przewodnicząca Jourova widzi, aczkolwiek do decyzji budżetowych jest jeszcze daleko - zaznaczył marszałek Senatu.

W najbliższym czasie, dodał, kraje członkowskie zostaną poproszone o wydelegowanie jednego eksperta do tej nowej komisji.

TVN24

js/kwoj