Polska

Jest porozumienie liderów opozycji. Mają kandydata na marszałka Senatu

Polska

Aktualizacja:
Tomasz Grodzki z KO kandydatem na marszałka Senatu
Tomasz Grodzki z KO kandydatem na marszałka Senatu tvn24
wideo 2/24

Tomasz Grodzki, senator Koalicji Obywatelskiej, będzie kandydatem opozycji na marszałka Senatu - poinformował w piątek Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. - To ogromny zaszczyt, a z drugiej strony ogromne zobowiązanie - powiedział Grodzki.

TOMASZ GRODZKI BĘDZIE W PIĄTEK GOŚCIEM "TAK JEST" W TVN24. POCZĄTEK PROGRAMU O GODZINIE 18.

W piątek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa liderów opozycyjnych ugrupowań - Grzegorza Schetyny (KO), Włodzimierza Czarzastego (SLD) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) - na której ogłoszono kandydatów na stanowiska w prezydium Senatu.

Kandydatem na marszałka jest Tomasz Grodzki (KO), a na wicemarszałków: Bogdan Borusewicz (KO) i Gabriela Morawska-Stanecka (SLD).

Kosiniak-Kamysz powiedział, że o rekomendacjach PSL do prezydiów Sejmu i Senatu poinformuje po posiedzeniu klubu parlamentarnego.

- Twardo stoimy też na stanowisku, że w prezydium Senatu powinien być oczywiście przedstawiciel PiS-u - dodał Czarzasty.

Tomasz Grodzki - kim jest?

Tomasz Grodzki jest chirurgiem, ma tytuł profesora nauk medycznych. Polityczną karierę zaczynał w szczecińskim samorządzie, przez trzy kadencje był miejskim radnym. W 2015 roku zdobył mandat senatora, kandydując z list Platformy Obywatelskiej.

Kim jest Tomasz Grodzki? CZYTAJ SYLWETKĘ > W październikowych wyborach Grodzki wywalczył reelekcję, kandydując z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 97 - Szczecin. Zdobył blisko 150 tysięcy głosów - ponad 65 procent wszystkich w tym okręgu. Po wyborach, kiedy było już pewne, że PiS nie będzie miał większości w Senacie, Grodzki twierdził, że był sondowany, czy zostałby ministrem zdrowia w rządzie PiS w zamian za "zmianę strony".

"Wyjątkowa postać z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną"

Schetyna zapowiedział na konferencji, że "w imieniu Platformy Obywatelskiej Koalicji Obywatelskiej będzie rekomendował dzisiaj na posiedzeniu zarządu krajowego PO profesora Tomasza Grodzkiego jako kandydata na marszałka Senatu". - To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną - podkreślał lider PO.

- Zgodziliśmy się co do tej kandydatury dlatego też, że jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października - dodał.

"Ogromny zaszczyt i ogromne zobowiązanie"

Grodzki powiedział, że swoją nominację "traktuje jako ogromny zaszczyt, a z drugiej strony ogromne zobowiązanie". - W Senacie jest ogromny potencjał intelektualny. Chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, żebyśmy pokazali, że politykę w Polsce można uprawiać normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę, mając z tyłu głowy główny wyznacznik: dobro Polek i Polaków - mówił kandydat na marszałka.

Tomasz Grodzki o swojej kandydaturze na marszałka Senatu
Tomasz Grodzki o swojej kandydaturze na marszałka Senatutvn24

Schetyna: chcemy pokazać, że polski parlament może funkcjonować w sposób normalny

Schetyna komentował też decyzję o rekomendowaniu Borusewicza na wicemarszałka. Mówił, że to nie tylko legenda Solidarności, ale też marszałek wielu kadencji i wicemarszałek ostatniej kadencji Senatu, z wielkim doświadczeniem w pracy senackiej. Według Schetyny, Borusewicz jako marszałek "traktował opozycję w sposób, w jaki powinna być traktowana".

- Dla nas to było także wielkie wyzwanie, w jaki sposób pokazać, że Senat może być izbą parlamentu, w której funkcjonuje się w sposób normalny, w której szanowane jest prawo opozycji do zabierania głosu, prowadzona jest debata, kontrolowane jest działanie rządu i wszystko robi się w sposób demokratyczny i praworządny, przejrzysty, transparentny - oświadczył Schetyna.

Schetyna: Bogdan Borusewicz rekomendowany przez KO na wicemarszałka Senatu
Schetyna: Bogdan Borusewicz rekomendowany przez KO na wicemarszałka Senatutvn24

Układ sił w Senacie

W Senacie Koalicja Obywatelska ma 43 senatorów, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzech, Lewica - dwóch, a czterech senatorów zostało wybranych z własnych komitetów. Trzech z nich jest kojarzona z opozycją, a więc w sumie w Senacie opozycja ma - potencjalnie - większość 51 senatorów. Senator Lidia Staroń twierdzi, że nie jest związana z żadną ze stron.

Z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości do wyższej izby parlamentu wybranych zostało 48 senatorów.

Rozkład mandatów w Senacietvn24, dane PKW

Autor: akr, ads//kg / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości