TVN24 | Polska

Morawiecki w Japonii. "Ramię w ramię jako partnerzy strategiczni" 

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia - powiedział po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe w Tokio premier Mateusz Morawiecki. Abe jako jeden z tematów rozmów wymienił podniesienie partnerstwa strategicznego na wyższy poziomy.

Premier relacjonował, że w minionych dwóch dniach odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu i podkreślał, że firmy, które są w Polsce obecne od 20-30 lat, zwiększają inwestycje, a współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią "rośnie w tempie dwucyfrowym".

Wśród innych tematów rozmów wymienił sprawy międzynarodowe, w tym relacje z Rosją, Chinami, brexit, niepokoje na Bliskim Wschodzie oraz zagrożenie ze strony Korei Północnej.

"Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia"

- W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele i cieszy na pewno to, że Unia Europejska wraz ze Stanami Zjednoczonymi, z Japonią, jest promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej – mówił Morawiecki. - Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii - nuklearnych, komunikacyjnych, ale również np. w obszarze 5G – dodał.

Morawiecki zarysowywał również podobieństwo w systemach energetycznych Polski i Japonii, a wśród obszarów współpracy wymieniał technologie gazyfikowania węgla i najnowsze rozwiązania nuklearne.

Wyraził zadowolenie z pogłębionej współpracy kulturalnej oraz coraz częstszych kontaktów dyplomatycznych między poszczególnymi resortami.

Szef polskiego rządu życzył również sukcesów polskim i japońskim sportowcom podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz pianistom podczas konkursu chopinowskiego.

Premier Japonii o wzmacnianiu partnerstwa strategicznego

Z kolei premier Japonii Shinzo Abe przypomniał, że w 2019 roku Polska i Japonia obchodziły 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, a w 2015 stosunki wzajemne podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego. Abe jako jeden z tematów rozmów wymienił podniesienie partnerstwa strategicznego na jeszcze wyższy poziom. - Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie z jej solidnym wzrostem gospodarczym, zgodziliśmy się dalej zacieśniać naszą współpracę – mówił Abe.

Wśród tematów rozmów z premierem Polski wymienił m.in. współpracę w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, technologie oparte na "czystym węglu", energetykę atomową i opartą na wodorze oraz wyraził zadowolenie ze współpracy Lotosu, Toyoty i PGNiG w zakresie użycia technologii wodorowej.

- Japońskie technologie otwierają w Polsce, będącej europejską bazą produkcji motoryzacyjnej, nowe perspektywy na przyszłość – stwierdził Abe. Wśród tematów rozmów wymienił także sytuację w Europie i Azji, dalszą współpracę w ramach formatu Grupa Wyszehradzka + Japonia. Abe zaznaczył, że w sprawie Korei Północnej zarówno Polska, jak i Japonia potwierdziły ścisłą solidarność.

- Razem z panem premierem Morawieckim ramię w ramię jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków między oboma krajami, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego – powiedział Abe.

Dwudniowa wizyta Morawieckiego w Japonii

Swoją dwudniową wizytę w Tokio Morawiecki rozpoczął od wykładu wygłoszonego w Nippon Keidanren, czyli największej organizacji biznesowej w Japonii zrzeszającej kadry zarządzające największych przedsiębiorstw, a zarazem największej grupie lobbingowej w kraju.

Premier podczas wizyty spotkał się w ambasadzie Polski z przedstawicielami Polonii oraz japońskimi przedstawicielami świata kultury, nauki i biznesu, a także wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Rozmowy dotyczyły inwestycji oraz współpracy w dziedzinie energetyki i infrastruktury. Po zakończeniu sesji rozmów Morawiecki wyraził przekonanie, że rząd przyciągnie do Polski japońskie inwestycje rzędu 5-7 mld zł.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotkał się z parą książęcą. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito, to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Oficjalny obiad wydawany przez premiera Abe to ostatni punkt wizyty szefa polskiego rządu w Japonii. Z Tokio Morawiecki uda się do Davos, gdzie w środę weźmie udział 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

Źródło: PAP

Autor:pp\mtom

Pozostałe wiadomości