Polska

"To nie brzoza, wyście wcześniej nas zabili"

Polska

"Wyście wcześniej nas zabili"
tvn24Mszę świętą odprawiono przed odsłonięciem pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich

- To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili - mówił we wtorek podczas homilii biskup Józef Zawitkowski. Słowa padły w klasztorze o. Bernardynów w Radomiu, przed odsłonięciem pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. - Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają - mówił biskup.

- Rad dom bym Ci tu zbudował, panie prezydencie - zwrócił się do zmarłego Lecha Kaczyńskiego bp Zawitkowski. Potem zaapelował do mieszkańców Radomia: - Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą.

"Połamane skrzydła pamiętają"

- To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów", mówiliście, "kartoflane nosy" - mówiliście na nas (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (...) - mówił we wtorkowej homilii bp Zawitkowski.

Uroczystości w dniu urodzin Lecha i Jarosława

Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odprawiono we wtorek w klasztorze Ojców Bernardynów w Radomiu, przed odsłonięciem pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości odbyły się w dniu urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. - To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - mówił we wtorek dziennikarzom Jarosław Kaczyński. W uroczystościach wzięli udział m.in. parlamentarzyści oraz rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Na placu przed klasztorem pojawili się także zwolennicy Ruchu Palikota z transparentem: "Elity polityki - precz z Sejmu i pomników - Wszyscy!".

Pomnik przy głównej ulicy

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autor: kde/tr/k / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości