Polska

"To będzie miły i sympatyczny klub". PO na wyjeździe z Kopacz i Tuskiem

Polska

PAPKopacz poprowadzi posiedzenie PO

We wtorek klub PO zbiera się, na wyjazdowym posiedzeniu, w którym wezmą udział m.in. Donald Tusk i powołana w poniedziałek na premiera Ewa Kopacz. Klub ma potwierdzić m.in. kandydaturę Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu oraz wskazać kandydata na wicemarszałka.

- Chcemy zamknąć pewien okres i rozpocząć nowy - Donald Tusk odchodzi, przychodzi Ewa Kopacz. To będzie miły i sympatyczny klub. Chcemy poza tym porozmawiać przed taką kolejną mobilizacją na rok, na okres wyborczy - podkreśliła w rozmowie z PAP b. rzeczniczka rządu Donalda Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska.

We wtorkowym wyjazdowym spotkaniu klubu - którego miejsce jeszcze nie jest znane - wezmą udział zarówno nowa premier, jak i wybrany pod koniec sierpnia na szefa Rady Europejskiej, przewodniczący partii Donald Tusk. Kopacz złożyła w poniedziałek, tuż przed zaprzysiężeniem rządu, rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Podczas prezentacji składu swego rządu w ostatni piątek potwierdziła, że kandydatem na jej następcę na Wiejskiej jest dotychczasowy szef MSZ Radosław Sikorski.

Kto wicemarszałkiem?

Nie jest jeszcze pewne, kto miałby objąć funkcję wicemarszałka w miejsce nowego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Z wcześniejszych informacji PAP ze źródeł w PO wynikało, że uzgodnioną kandydatką jest Kidawa-Błońska; ostatecznie poinformowała ona jednak w poniedziałek, że pozostanie w kancelarii premiera jako minister odpowiedzialna za kontakty z parlamentem. Wśród ewentualnych innych kandydatur pojawiają się nazwiska m.in. dwóch wiceprzewodniczący klubu PO: Urszuli Augustyn i Izabeli Mrzygłockiej, a także szefowej sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyny Skowrońskiej. Klub PO zdecyduje też we wtorek o obsadzie przewodniczących dwóch sejmowych komisji: spraw zagranicznych, którą do tej pory kierował Grzegorz Schetyna oraz odpowiedzialności konstytucyjnej, gdzie szefem jest Andrzej Halicki. Zdaniem posłów PO, w pierwszej z nich kierownictwo może przejąć obecny wiceszef komisji Robert Tyszkiewicz; drugiej - zastępca Halickiego z PO, Robert Kropiwnicki. O obsadzie funkcji w Sejmie mają rozmawiać we wtorek, jeszcze przed posiedzeniem klubu PO, jego kolegium (szef i wiceszefowie) oraz prezydium.

Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premiera
Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premieratvn24
wideo 2/34

Autor: nsz\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości