Polska

Tną nazwy ulic. Z oszczędności

Polska

Jak długo można?
Fakty TVNJak długo można?

Nazwa ulicy nie musi być piękna, musi być przede wszystkim krótka - decydują władze pomorskiego Żukowa i podcinają skrzydła tym, którzy wymyślają nazwy romantyczne i wywołujące uśmiech, ale... za długie. Musi być jedno słowo. Każde słowo więcej to finansowa rozrzutność.

Władze gminy Żukowo na Pomorzu jednym cięciem skasowały ulice Szumiących Traw, Zielonej Łąki, Jesiennych Liści i Białej Brzozy. Miały powstać na budowanym właśnie osiedlu w pobliskiej Baninie.

Jednak dwuczłonowa nazwa ulicy - to już zdaniem władz ekstrawagancja. - Przysparza to wiele kłopotów, bo tablice są dłuższe i droższe w wykonaniu - twierdzi Adam Okrój przewodniczący Rady Gminy Żukowo.

Dla budującej osiedle firmy Siódme Niebo, ta decyzja jest zupełnie niezrozumiała. Bo jeśli ma chodzić o tak przyziemne sprawy jak pieniądze, to - jak udowadnia deweloper - na sąsiedniej ulicy Ptysia i Balbiny - też należałoby się "kogoś pozbyć". Pod nóż powinien pójść ktoś z rodzeństwa.

Najdłuższa nazwa w kraju

Nie wszyscy uważają długie nazwy jako coś problematycznego. Dla wielu to powód do dumy. Tak jest w Dusznikach-Zdroju, które szczycą się najdłuższym adresem w Polsce. Ten adres to jednocześnie nazwa parku, ale nikt na tablicy nie próbował go napisać. Wystarczy, że zna go wiceburmistrz: Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy Czarny Staw imienia majora-pilota Czecha Nowak.

- Ta nazwa ma 10 wyrazów, dwa myślniki i 82 znaki bez znaków przystankowych, które się w nazwie pojawiają - wylicza zadowolony wiceburmistrz Wiktor Kotarki.

Długie jest piękne

Długie jest piękne - przekonują też w Tarnowie, gdzie od roku most nosi nazwę "Mostu imienia Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego".

Tego zdania są także władze Działdowa. To tu mieści się ulica o najdłuższej nazwie w Polsce - "Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych". To aż 56 znaków! I choć jej mieszkańcy pękają z dumy, to jest to prawdziwa droga krzyżowa dla poczty i urzędów.

- Nazwa oryginalna, niespotykana i najdłuższa. Ale sama ulica ma tylko 210 metrów - mówi jedna z mieszkanek ulicy.

Autor: zś//gak/k / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości