Tłumy żegnały Stefana Mellera

Aktualizacja:

Kilkaset osób żegnało Stefana Mellera na warszawskich Powązkach. Dyplomata zmarł 4 lutego w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 66 lat.

Wśród zgromadzonych byli m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, były premier Tadeusz Mazowiecki, a także szef MSWiA Grzegorz Schetyna i minister sportu Mirosław Drzewiecki. Ponadto Stefana Mellera żegnało wielu przedstawicieli świata nauki, kultury, dyplomacji i dziennikarze. Podczas uroczystości pogrzebowej odczytany został specjalny list od premiera Donalda Tuska.

Stefan Meller urodził się w 1942 roku w Lyonie. Po wojnie przyjechał z rodzicami do Polski. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nauk humanistycznych znany ze swojej fascynacji Wielką Rewolucją Francuską. Wykładowca historii, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika historycznego "Mówią wieki".

Z MSZ związany był od stycznia 1993 roku, najpierw na stanowisku wicedyrektora, a później dyrektora Departamentu Europy. Potem był podsekretarzem stanu w MSZ. Przestał nim być, gdy objął stanowisko ambasadora Polski we Francji - w latach 1996-2001. Od 2002 roku był ambasadorem Polski w Moskwie.

Na szefa MSZ został powołany 31 października 2005 roku. Pełnił tę funkcję do maja 2006 roku.

Przeczytaj wspomnienia przyjaciół Stefana Mellera

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości