Polska

Tłumy posłów pojadą na kanonizację. "Zapłacą z własnych pieniędzy"

Polska

[object Object]
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz reprezentacja parlamentarzystów wezmą udział w kanonizacji Jana Pawła II. Rząd będzie reprezentował szef kancelarii premiera. PiS i SP organizują własne wyjazdy, a politycy TR i SLD nie wybierają się do Rzymu.

Prezydent Bronisław Komorowski będzie przewodniczył polskiej delegacji oficjalnej, która udaje się do Watykanu na uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II. Zaproszenie na pokład prezydenckiego samolotu otrzymali też dwaj byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

- Bardzo się cieszę, że to zaproszenie przyjęli - mówił na początku kwietnia Komorowski. Z prezydentem do Rzymu uda się także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Oddzielnym lotem rejsowym wyruszy delegacja parlamentarna na czele z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Marszałek będzie uczestniczyć we mszy na placu św. Piotra, a później gościć na audiencji u papieża Franciszka. W delegacji parlamentarnej znajdą się zarówno posłowie, jak i senatorowie. Oprócz uroczystości kanonizacyjnych, parlamentarzyści wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydanym z tej okazji przez prezydenta Komorowskiego.

Tusk nie leci

Do Watykanu nie wybiera się premier Donald Tusk. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała PAP, że rząd na uroczystościach kanonizacyjnych będzie reprezentował szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Jak mówiła, skoro do Rzymu wybiera się prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Donald Tusk uznał, że powinien zostać w kraju - chodzi m.in. o napiętą sytuację na Ukrainie.

Posłowie wybierają się tłumnie

Do Rzymu jedzie liczna grupa posłów PiS. Jak poinformował PAP Joachim Brudziński (PiS), kilkudziesięciu posłów i senatorów tej partii wraz z rodzinami dotrze na kanonizację wynajętym pociągiem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uda się na uroczystość rejsowym samolotem. Do Rzymu wybiera się w sumie ok. 40 parlamentarzystów PO i ok. 10 posłów PSL. Własny wyjazd autokarowy organizuje klub Solidarnej Polski. Według rzecznika partii Patryka Jakiego, pojedzie większość posłów SP.

Zapłacą z własnej kieszeni

Do Watykanu nie wybierają się za to politycy SLD i Twojego Ruchu. - Nie było u nas zainteresowania takim wyjazdem, zawsze głośno mówimy o rozdziale państwa od Kościoła - wyjaśnił rzecznik SLD Dariusz Joński. Również rzecznik TR Andrzej Rozenek powiedział PAP, że żaden poseł jego partii nie weźmie udziału w uroczystościach w Rzymie. Jak poinformował, jego klubowi udało się doprowadzić do tego, że wszyscy posłowie za wyjazd do Rzymu zapłacą z własnych pieniędzy. Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka - i być może również z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI - rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10.

Władze Rzymu oceniają, że w uroczystościach kanonizacyjnych 27 kwietnia może wziąć udział kilka milionów wiernych.

[object Object]
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Autor: kło//rzw/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości